Τρίτη κατηγορία Nations League: Τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής

Δευτέρα, 9/9/2024 - 00:00

Σπουδαία νίκη στο Λουξεμβούργο και πρωτιά για τη Λευκορωσία

Ηγέτης Ντεσπόντοφ έστειλε στην κορυφή του τρίτου ομίλου τη Βουλγαρία! Ο έμπειρος εξτρέμ του ΠΑΟΚ, ξεκίνησε βασικός στην αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική της League C απέναντι στη Βόρεια Ιρλανδία και με ένα από τα απλούστερα γκολ της καριέρας του χάρισε τη νίκη στην εθνική του ομάδα με σκορ 1-0!

Ο Ντεσπόντοφ, ο οποίος ήταν και αρχηγός της Βουλγαρίας, αγωνίστηκε για 77 λεπτά στην αναμέτρηση και ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του, ενώ είχε και άλλη μια καλή στιγμή για να σκοράρει.

Νωρίτερα, σε ένα πολύ κακό ματς στο Λουξεμβούργο η Λευκορωσία κατάφερε να πάρει τη νίκη δια πυρός και σιδήρου χάρη σε γκολ του Γκρόμικο στο 76'!

Ισόβαθμοι με τους Βούλγαρους οι Λευκορώσοι, καθώς αμφότεροι έχουν τέσσερις βαθμούς στην 3η θέση η Βόρεια Ιρλανδία με έναν λιγότερο και ουραγός το Λουξεμβούργο χωρίς πόντο.

Εύκολα Σλοβακία και Σουηδία και πάνε για μπρα ντε φερ κορυφής

Το μπρα ντε φερ στον 1ο όμιλο της 3ης κατηγορίας του Nations League συνεχίζεται! Το πέρας της δεύτερης αγωνιστικής βρήκε τόσο τη Σλοβακία όσο και τη Σουηδία να παίρνουν εύκολες νίκες απέναντι σε Αζερμπαϊτζάν και Εσθονία, αντίστοιχα, για να κάνουν το 2/2 και να συνεχίσουν παρέα στην κορυφή.

Αρχικά, στο Κόζιτσε η Σλοβακία επικράτησε σβηστά με σκορ 2-0 του Αζερμπαϊτζάν, με την ομάδα του Φερνάντο Σάντος να έχει σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία. Όλα έγιναν σε ένα εκρηκτικό τετράλεπτο, αφού αρχικά ο Ντούντα με πέναλτι στο 22’ άνοιξε το σκορ. Και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Στρέλετς από ασίστ του Χάνκο έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, η οποία στη συνέχεια το… έσβησε και άφησε το πόδι από το γκάζι.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη στη Σόλνα, η Σουηδία έκανε… πλάκα στην αδύναμη Εσθονία, έχοντας στο βασικό σχήμα τον Ελίασον της ΑΕΚ. Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων, οι οποίοι δημιούργησαν πάνω από 30 τελικές.

Ο Γκιόκερες ήταν ο απολυτος πρωταγωνιστής, αφού βρήκε γκολ στο 30’ και στο 43’, φτάνοντας τα 10 ήδη στη σεζόν σε συλλογικό αλλά και διεθνές επίπεδο. Ενδιάμεσα, είχε προλάβει ο Ισάκ να σκοράρει επίσης (40’) με το 3-0 να διαμορφώνεται από ημίχρονο. Λίγο η χαλαρότητα, άλλο τόσο η φλυαρία είχε ως αποτέλεσμα να μην αλλάξει το αποτέλεσμα ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.