Απόλυτη Δανία, καθάρισε και τη Σερβία και προελαύνει

Κυριακή, 8/9/2024 - 21:09

Πετάει η Δανία!

Η ομάδα του Λαρς Κνούντσεν επικράτησε… σβηστά με 2-0 της Σερβίας, κάνοντας το 2/2 στον 4ο όμιλο της Α κατηγορίας στο Nations League. Μάλιστα, το πέρας της αγωνιστικής θα τη βρει μόνη πρώτη, αφού ούτε η Ισπανία αλλά ούτε και η Ελβετία μπορούν να τη φτάσουν.

Απογοήτευσε η Σερβία, η οποία μετά τον βαθμό στην πρεμιέρα απέναντι στην Ισπανία κινήθηκε σε ρηχά νερά, πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση.

Η Σερβία μπήκε καλά στο παιχνίδι και κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα. Ωστόσο, η Δανία από το 20' και μετά άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να γίνεται απειλητική. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ντράγκαν Στοΐκοβιτς δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια φάση και έπαιζε μόνο στις αντεπιθέσεις.

Αυτή την υπεροχή της η Δανία τη μετουσίωσε σε γκολ στο 36ο λεπτό, με τον Γκρόνμπεγκ να ανοίγει το σκορ. Οι Σέρβοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν ιδιαίτερα και το ίδιο νωθρά μπήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πόουλσεν στο 61' έγραψε το 2-0 με ανάποδο ψαλίδι, ξεσηκώνοντας ολόκληρο το γήπεδο.

Στη συνέχεια το παιχνίδι κύλησε με τον ίδιο ρυθμό, με τους Δανούς να έχουν κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά τελικά το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα.

*πηγή φωτογραφίας: sport-fm.gr