Στόχος η βελτίωση… με το βλέμμα στραμμένο στη νίκη

Κυριακή, 8/9/2024 - 17:16
ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΠΡΟΥ

Τη Δευτέρα (09/09) στις 19:00, η Εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει το Κόσοβο στην «ΑΕΚ Αρένα», με στόχο να συνεχίσει τη θετική πορεία που ξεκίνησε στην 1η αγωνιστική του Nations League, με τη νίκη επί της Λιθουανίας. Η ομάδα μας καλείται να χτίσει πάνω σε αυτή την επιτυχία, αλλά και να βελτιώσει τα… κενά που παρουσιάστηκαν.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στον αγώνα κόντρα στη Λιθουανία ανέδειξε κάποια αμυντικά κενά, τα οποία οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν ασκώντας πίεση στα πρώτα λεπτά, με την Κύπρο να γλιτώνει στο… πάρα τσακ. Ωστόσο, η Εθνικά μας ομάδα προς τα μέσα του πρώτου ημίχρονου έδειξε σημάδια αντεπίθεσης, καλύτερης οργάνωσης, και ανεβασμένου ρυθμού, και πηρέ το προβάδισμα  με τον Πίττα στην… εκτέλεση.

Αν και στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Κεσπάγια έδειξε μια βελτιωμένη εικόνα σε σύγκριση με το πρώτο, η Κύπρος δείχνει πως χρειάζεται να δουλέψει περισσότερο στην αμυντική της συνοχή, καθώς τέτοια λάθη μπορεί να… κοστίσουν σε πιο απαιτητικές αναμετρήσεις.

Ο αγώνας κόντρα στο Κόσοβο (09/09), αποτελεί μια ακόμη πρόκληση για την Εθνική μας, η οποία θέλει να συνεχίσει την καλή πορεία και να… πάρει τη δεύτερη νίκη στον όμιλο της.