Αδιανόητο ματς στο Γιβραλτάρ-Λιχτενστάιν με φινάλε... θρίλερ

Κυριακή, 8/9/2024 - 21:26

Ματσάρα με τρελά συναισθήματα στο «Europa point stadium». Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με 18 τελικές, χαμένο πέναλτι, ακυρωθέν γκολ και δύο γκολ στις καθυστερήσεις, το Γιβραλτάρ έμεινε στο 2-2 με το Λιχτενστάιν.

Απίθανα πράγματα στο φινάλε, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και έδειξαν να αγκαλιάζουν τη νίκη στο 97’, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισαν στην τελευταία φάση και συγκεκριμένα στο 14ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Χωρίς νίκη για 41 διαδοχικά παιχνίδια το Λιχτενστάιν, κάτι που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ, ενώ το Γιβραλτάρ δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερη σερί νίκη μετά το φιλικό με την Ανδόρα προ ημερών.

Ο Γουόκερ μόλις στο 8ο λεπτό άνοιξε το σκορ για το Γιβραλτάρ, το οποίο πατούσε καλύτερα και είχε τον απόλυτο έλεγχο. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα και κατάφεραν στο 53’ να ισοφαρίσουν με τον Σαγκλάμ. Ο Γουόκερ έχασε την ευκαιρία να σκοράρει για δεύτερη φορά, αφού δεν βρήκε δίχτυα από το σημείο του πέναλτι στο 82’ και είδε τον Σέλε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων να δίνει προβάδισμα στο Λιχτενστάιν, παγώνοντας το Γιβραλτάρ.

Ωστόσο, το γκολ δεν μέτρησε καθώς υπήρξε οφσάιντ και στο 90’+7’ ο Σκάνλον έγραψε το 2-1 για τους γηπεδούχους μέσα σε… πανζουρλισμό. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, αφού εκμεταλλεύτηκαν την κακή αμυντική λειτουργία του Γιβραλτάρ, κέρδισαν πέναλτι και ο Χάσλερ στο 14ο λεπτό των καθυστερήσεων από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 2-2 σε ένα τρελό παιχνίδι.

*πηγή φωτογραφίας: sport-fm.gr