Ισπανία με αέρα… πρωταθλήτριας, έριξε τέσσερα γκολ μέσα στην Ελβετία

Κυριακή, 8/9/2024 - 23:48

Επίδειξη δύναμης μέσα στην Ελβετία από την Ισπανία! Η «φούρια ρόχα» θύμισε την προ μηνών ομαδάρα που κατέκτησε το Euro και διέλυσε με 4-1 το σύνολο του Μουράτ Γιακίν, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στο Nations League. Κάπως έτσι, έσβησε άμεσα την γκέλα της πρεμιέρας στην έδρα της Σερβίας (0-0) και έφτασε τους 4 βαθμούς!

Με δέκα από το 20ό λεπτό λόγω αποβολή του Λε Νορμάντ έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά δεν πτοήθηκαν ιδιαίτερα και έκαναν… πλάκα στους Ελβετούς στην κόντρα, σκοράροντας δύο φορές στο τελευταίο τέταρτο.

Χωρίς βαθμό παραμένουν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έχουν σκοράρει μόλις ένα γκολ αλλά έχουν προλάβει ήδη να δεχτούν πέντε σε δύο ματς!

Πολύ δυνατά μπήκε η Ισπανία στο ματς, με τον Χοσέλου μόλις στο 4’ να ανοίγει το σκορ. Ο Ομεράτζικ τρία λεπτά αργότερα έγραψε το 1-1, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε. Ο Ρουίθ στο 13ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα για τους Ισπανούς, ενώ ο Λε Νορμάντστο 20’ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, στερώντας το δικαίωμα σε αντίπαλό του να βγει σε τετ-α-τετ και να σκοράρει!

Τελικά η Ελβετία μείωσε λίγο πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό με τον Αμντουνί . Η Ισπανία παρόλο που έπαιζε με 10 παίκτες συνέχιζε να είναι απειλητική και να φτιάχνει συνεχώς ευκαιρίες για γκολ.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού επηρεάστηκε στη συνέχεια, καθώς έριχνε αρκετή βροχή, με την ομάδα του Ντε Λα Φουέντε ωστόσο να φτάνει πιο εύκολα σε τελικές, κυρίως μέσα από τις αντεπιθέσεις που έφτιαχνε, ενώ αυτή του Γιακίν έμοιαζε εγκλωβισμένη. Ο Φαμπιάν Ρουίθ χτύπησε ξανά στο 77’ και έκανε το 3-1 μετά από ωραίο γύρισμα του Φεράν Τόρες. Οι Ισπανοί είχαν πάρει φόρα όμως και δεν μπορούσαν να σταματήσουν! Μετά από ωραία μπαλιά του Χοσέλου, ο Τόρες έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ωραίο τελείωμα έγραψε το 4-1 στο 80’!

Η Ελβετία προσπαθούσε να βρει χώρους στα αντίπαλα καρέ, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά, με τους Ισπανούς να βρίσκονται στην 2η θέση και η ομάδα του Γιακίν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.