Επέστρεψε από το 3-0 της Σπόρτινγκ και κατέκτησε το Super Cup η Πόρτο

Κυριακή, 4/8/2024 - 09:15

Έκανε την ανατροπή του... αιώνα και σήκωσε την πρώτη κούπα της σεζόν η Πόρτο!

Οι «δράκοι» ήταν αποκαρδιωτικοί για ένα ημίχρονο στον τελικό του Super Cup Πορτογαλίας, βρέθηκαν να χάνουν 3-0 από την πρωταθλήτρια Σπόρτινγκ, όμως η καρδιά και η «βαριά» φανέλα τους έφερε αρχικά το ματς στο 3-3 και την παράταση και εν συνεχεία τη μεγάλη ανατροπή με τυχερό γκολ του Ιβάν Χάιμε που έγραψε το 4-3 στο 101'!

Αναμέτρηση-διαφήμιση του ποδοσφαίρου στο Αβέιρο με την Σπόρτινγκ να χάνει την ευκαιρία να πάρει με πανηγυρικό τρόπο την πρώτη κούπα της σεζόν και την Πόρτο να φτάνει τα 84 συνολικά τρόπαια στην σπουδαία ιστορία της! Από τον πάγκο είδε το ματς αρχικά ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Νταβίντ Κάρμο, ο οποίος στο 105' αντικατέστησε τον Ναμάσο.

Για τα «λιοντάρια» της Λισαβόνας το σκορ άνοιξε με κεφαλιά στο 6' ο Γκονσάλο Ινάσιο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Γκιόκερες με υπέροχη ασίστ βρήκε τον Πέδρο Γκονσάλβες που με όμορφο πλασέ νίκησε τον Ντιόγκο Κόστα για το 2-0. Το πάρτι για την ομάδα της Λισαβόνας συνεχίστηκε στο 24' όταν ο Κεντά έφερε την μπάλα στο δεξί και με ένα υπέροχο γκολ έγραψε το 3-0!

Η Πόρτο έπρεπε πλέον να βρει έναν τρόπο να μπει ξανά στο ματς και το κατάφερε στο 28'. Τραγικό λάθος στα μετόπισθεν της Σπόρτινγκ το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Γκαλένο που με σουτ από κοντά μείωσε σε 3-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Οι «δράκοι» μπήκαν για τα καλά στο ματς στο 64΄με τον Μπόρζες να περνά κάθετη πάσα στον Νίκο Γκονσάλες με τον Καταλανό χαφ να μειώνει σε 3-2. Πριν καν αντιληφθούν οι παίκτες της Σπόρτινγκ τι είχε συμβεί, ο Γκαλένο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς, άλλαξε τελείως το μομέντουμ ισοφαρίζοντας 3-3 και στέλνοντας το ματς στην παράταση!

Εκεί η Πόρτο ήταν ανώτερη και μετά από πίεση διαρκείας, έφτασε με τυχερό τρόπο στην ολική ανατροπή! Ο Ιβάν Χάιμε, πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, εξαπέλυσε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Ντεμπάστ, πήρε παράξενη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Κοβάσεβιτς για το τελικό 4-3!