Τέζαρε την Ίντερ στο 96' και της «έκλεψε» τον βαθμό η Τζένοα

Σάββατο, 17/8/2024 - 21:41

Γκέλα με το... καλησπέρα στη Serie A για την πρωταθλήτρια Ιταλίας Ίντερ!

Οι «νερατζούρι» δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στη μαχητική Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις», ωστόσο, στο φινάλε μπορούσαν να φύγουν με το πρώτο τρίποντο της σεζόν. Παρ' όλα αυτά, οι Γενοβέζοι με τέρμα του Μεσίας στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, «έκλεψαν» τον βαθμό για το τελικό 2-2!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ στο 20' με τον Βογκλιάκο, προτού ο Τουράμ φέρει το ματς στα ίσα δέκα λεπτά αργότερα. Στην επανάληψη, η Ίντερ έψαξε ενεργά το γκολ της ανατροπής, το οποίο και τελικώς βρήκε στο 85ο λεπτό και πάλι με τον Γάλλο φορ. Ωστόσο, ένα φθηνό πέναλτι του Μπίσεκ στις καθυστερήσεις του αγώνα ήταν αρκετό για να χαλάσει την πρεμιέρα πρωταθλήματος στο σύνολο του Σίμονε Ιντζάκι, με τον Μεσίας να σκοράρει με τη δεύτερη προσπάθεια για το τελικό σκορ, και ενώ ο Ζόμερ είχε βγάλει αρχικώς το πέναλτι.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, Πάρμα και Φιορεντίνα έμειναν στο 1-1 στο «Ένιο Ταρντίνι». Οι νεοφώτιστοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με τέρμα του Μαν, κρατώντας μάλιστα με σχετική άνεση το προβάδισμα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ωστόσο, μια στιγμή... μαγείας του Μπιράγκι στο 75ο λεπτό με το εκπληκτικό φάουλ από αρκετά πλάγια θέση, ήταν αρκετό για τη «βιόλα» να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.