«Στρατιώτης» Σαλάχ, καθάρισε για Λίβερπουλ στο ντεμπούτο του Σλοτ

Σάββατο, 17/8/2024 - 16:32

Κάθε... αρχή και δύσκολη, αλλά η Λίβερπουλ έχει «στρατιώτη» Σαλάχ!

Νικηφόρα πρεμιέρα στη νέα σεζόν της Premier League πραγματοποίησαν οι «κόκκινοι», οι οποίοι -στο ντεμπούτο του Άρνε Σλοτ στον πάγκο τους- επικράτησαν 2-0 στην έδρα της νεοφώτιστης Ίπσουιτς.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα από το Μέρσεϊσαϊντ -με ασίστ και γκολ, κατά σειρά- ο κοντοκουρεμένος Αιγύπτιος μεσοεπιθετικός.

Μάλιστα, ο 32χρονος άσος έχει συμμετοχή (γκολ ή ασίστ) σε κάθε ματς πρεμιέρας, εννιά το σύνολο, που έχει παίξει στην Premier League, όντας και ο πρώτος στη σχετική λίστα.

Ύστερα, από μία ώρα που δυσκολευόταν -με την Ίπσουιτς να έχει και τις στιγμές της, κυρίως στην κόντρα- η Λίβερπουλ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 60', λοιπόν, ο Άρνολντ βρήκε με μία από τις κλασικές του τρομερές κάθετες μπαλιές τον Σαλάχ, ο οποίος έδωσε πάρε-βάλε στον Ζότα για το 0-1. Πριν περάσουν πέντε λεπτά, οι «κόκκινοι» βρήκαν και δεύτερο τέρμα: Εξαιρετικό γέμισμα του Φαν Ντάικ, κατέβασμα του Σάλαχ και «1-2» με τον Σομπλοσλάι (ευνοήθηκαν και λίγο από την κόντρα), με τον Αιγύπτιο να διαμορφώνει από κοντά το τελικό 0-2.

Να σημειωθεί ότι ο Κώστας Τσιμίκας πέρασε ως αλλαγή για τη Λίβερπουλ στο 79ο λεπτό.