Συμβιβασμός μεταξύ ΑΕΚ και ΑΕΛ στο ανεπίσημο ντεμπούτο του Μπεργκ

Σάββατο, 17/8/2024 - 20:50

Ισόπαλη έληξε (1-1) η πρόβα τζενεράλε των ΑΕΚ και ΑΕΛ, ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος Cyta, για την σεζόν 2024-25.

Οι Λαρνακείς μπήκαν καλύτερο στο πρώτο μέρος του φιλικού αγώνα και αφού σημείωσαν τρεις ευκαιρίες, βρήκαν και το γκολ μόλις στο 24ο λεπτό με τον Σολ. Οι «λέοντες», που σε όλο το ημίχρονο, δεν είχαν εκδηλωθεί επιθετικά, μπόρεσαν να... αγγίξουν την ισοφάριση, με το σουτ του Λεσοβόι στο 39ο λεπτό, που κατέληξε στο δοκάρι.

Μετά την ανάπαυλα, ο ρυθμός έπεσε με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 1-1 στο 64ο λεπτό,  μετά από εκτέλεση φάουλ του Σινγκθ. Εντέλει ο το 90λεπτο ολοκληρώθηκε και οι ομάδες συμβιβάστηκαν.

Τόσο ο Χένινγκ Μπεργκ, που έκανε και το ανεπίσημο ντεμπούτο του, όσο και ο Κρις Κοούλμαν είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν τους παίκτες, που προορίζουν για βασικούς την πρώτη αγωνιστική και να αποκτήσουν μια εικόνα, για την μέχρι τώρα δουλειά.

Στην πρεμιέρα, η ΑΕΚ φιλοξενείται την Κυριακή (25/08, 20:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» από τον Απόλλωνα  και η ΑΕΛ πηγαίνει το Σάββατο (24/08, 20:00), στην Περιστερώνα για να αντιμετωπίσει την  Ομόνοια 29ης Μαΐου.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Χένινγκ Μπεργκ): Παρασκευάς (46′ Αλομέροβιτς), Μιραμόν (46′ Ρομπέρζ), Γκαρσία (75′ Ναλί), Εκπολό, Μιλίτσεβιτς, Σουάρεθ (75′ Ροντέν), Λέδες, Φαράζ (67′ Τσακόν), Ναούμ (67′ Ντίμερς), Γκάμα (67′ Γκιούρτσο), Σολ (67′ Καμπρέρα).

ΑΕΛ (Κρις Κόουλμαν): Μπέκερ, Νεοφύτου, Ουεντραόγκο, Κονσταντίνι, Φραντζής, Μάμας, Παπαφώτης, Μεγιάδο, Λεσοβόι, Τοκού, Τρισκόφσκι.