Πρωτάθλημα Cyta: Τα 5+1 δεδομένα που κρίθηκαν στη σεζόν που ολοκληρώνεται

Τετάρτη, 26/5/2021 - 09:00

Μπορεί να απομένει άλλη μια αγωνιστική για την ολοκλήρωση (και) του δεύτερου γκρουπ των play-off όμως τα πάντα έχουν κριθεί στο φετινό πρωτάθλημα Cyta. Τόσο για τον πρωταθλητή, τα ευρωπαϊκά εισιτήρια, αλλά και για το ποιες ομάδες θα υποβιβαστούν και ποιες θα προβιβαστούν.

Τα 5+1 δεδομένα για τη σεζόν που ολοκληρώνεται είναι τα εξής:

• Η Ομόνοια κατέκτησε το 21ο πρωτάθλημα στην ιστορία της και θα αγωνιστεί στο δεύτερο προκριματικό του Champions League
  • Απόλλωνας και ΑΕΛ κατέλαβαν τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα και συνάμα τα ευρωπαϊκά εισιτήρια για το δεύτερο προκριματικό του Europa Conference League
  • Ο ΑΠΟΕΛ έμεινε για πρώτη φορά εκτός γκρουπ πρωταθλητή στην ιστορία του και εκτός Ευρώπης για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια
  • Οι τέσσερις ομάδες που υποβιβάζονται είναι η Νέα Σαλαμίνα, η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, ο Ερμής και η Καρμιώτισσα
  • Προβιβάστηκαν η ΠΑΕΕΚ για πρώτη φορά στην ιστορία της στην πρώτη κατηγορία και ο Άρης Λεμεσού.