Πρωταθλήτρια η ΠΑΕΕΚ, «στάσιμος» ο Οθέλλος, άνοδος και για Άρη (ΦΩΤΟ)

Σάββατο, 15/5/2021 - 19:03

Ιστορική στιγμή για την ΠΑΕΕΚ! Η ομάδα της Κερύνειας για πρώτη φορά στην ιστορία της θα βρίσκεται στην πρώτη κατηγορία. Κατά την τελευταία αγωνιστική η ΠΑΕΕΚ έμεινε στο ισόπαλο 2-2 με τον Οθέλλο και κατέκτησε το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας.

Το σκορ για την ομάδα της Αθηένου άνοιξε ο Μιχαήλ στο 28ο λεπτό. Μάλιστα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Για την ΠΑΕΕΚ μείωσε στο σκορ στο 56ο λεπτό ο Γιαννιτσάνης ενώ ο Φράγκος στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 2-2.

Το δεύτερο εισιτήριο ανόδου πήρε ο Άρης Λεμεσού ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Ακρίτα Χλώρακας με 1-0. Αυτή θα είναι η πρώτη παρουσία της ΠΑΕΕΚ στην πρώτη κατηγορία, ενώ για τον Άρη θα είναι η 55η συμμετοχή στη μεγάλη κατηγορία.

Το παιχνίδι

Στην πρώτη ευκαιρία που δημιουργήθηκε στην αναμέτρηση, ο Οθέλλος άνοιξε το σκορ με τον Μιχαήλ στο 28ο λεπτό. Μετά από κάθετη πάσα, ο επιθετικός του Οθέλλου τελείωσε ιδανικά τη φάση και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 37ο λεπτό η ΠΑΕΕΚ δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Γιαννιτσάνης μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Παναγή έσωσε τους φιλοξενούμενους κρατώντας το μηδέν παθητικό.

Εκτέλεση φάουλ στο 41ο λεπτό, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Έσελινγκ να μη μπορεί να τελειώσει σωστά τη φάση.

Η ομάδα του Οθέλλου κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ξανά με τον Μιχαήλ ο οποίος έξω από την περιοχή με εξαιρετικό πλασέ κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της ΠΑΕΕΚ.

Έξω από την περιοχή ο Νάντο έκανε το σουτ με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Παναγή στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην αμέσως επόμενη φάση στο 56ο λεπτό, ο Γιαννιτσάνης μετά από εκτέλεση κόρνερ κατάφερε από κοντά να μειώσει για την ΠΑΕΕΚ.

Στο 75ο λεπτό ο Καπαρτής βγήκε απέναντι από τον Παναγή όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, σπαταλώντας μοναδική ευκαιρία.

Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Φαν Νίσπεν, η μπάλα έφυγε μόλις έξω στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στις καθυστερήσεις ο Φράγκος με φοβερό γύρισμα, νίκησε τον Παναγή και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Μάλιστα, κατά τον πανηγυρισμό του αποβλήθηκε από τον Τιμόθεο Χριστοφή.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Ράφαελ, Έσελινγκ, Δημητρίου, Νάντο, Χαραλάμπους (Φαν Νίσπεν 82'), Αριστοτέλους, Καπαρτής, Σαμάρας (Φράγκος 46'), Τίμερμανς (Καραγιάννης 46'), Γιαννιτσάνης (Χάλαχαντ 68'), Φραγκέσκου (Μάτζοκ 90')

Οθέλλος (Νεντίμ Τούτιτς): Παναγή, Αναστασίου, Κυριάκου Α, Βασιλείου, Κουμουρής, Μπιέλομπροκ (Νιόκκας 65'), Κυριάκου, Καστάνας, Μιχαήλ (Ράσπας 88'), Κάτσης, Φιάκας (Χατζηγιαννακού 80')