Έριξε νέα 4αρα στην Μπαρσελόνα και έστεψε πρωταθλήτρια την Ρεάλ η Τζιρόνα

Σάββατο, 4/5/2024 - 21:38

Διέλυσε την Μπαρτσελόνα και έστεψε πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης η απίθανη Τζιρόνα!

Η τρομερή ομάδα του Μίτσελ επικράτησε -όπως και στον πρώτο γύρο- με 4-2 της Μπαρτσελόνα, ένα αποτέλεσμα που έδωσε και μαθηματικά τον 36ο τίτλο στη «βασίλισσα».

Παράλληλα, οι θριαμβευτές στη ματσάρα στο Μοντιλίβι έκλεισαν τη θέση τους για πρώτη φορά στο Champions League στην καλύτερη σεζόν της ιστορίας τους.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν εκρηκτικό, με τους «μπλαουγκράνα» να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 3' με ωραία εκτέλεση του Κρίστενσεν. Οι γηπεδούχοι, όμως, είχαν άμεση απάντηση και ένα λεπτό αργότερα (4') ο Ντόβμπικ ισοφάρισε με κεφαλιά για το 1-1.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Γκουτιέρες στον Γιαμάλ, με τον Λεβαντόφσκι να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα για το 2-1.

Παρόλα αυτά το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στην Τζιρόνα: σε ένα δίλεπτο (65'-67') γύρισε τούμπα το ματς, αφού στο 65' ο Ντόβμπικ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Σέρτζι Ρομπέρτο, μοιράζοντας στον Πόρτου για το 2-2, ενώ λίγο μετά ο Γκουτιέρες πέτυχε το γκολ της ανατροπής. Ο Πόρτου διαμόρφωσε το τελικό 4-2 με εκπληκτικό τελείωμα από το ύψος της μεγάλης περιοχής.