Ηττήθηκε στη Ρίγα και... τρέχει για την ανατροπή ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 22/8/2024 - 21:52

Ηττήθηκε και... τρέχει ο ΑΠΟΕΛ!

Οι πρωταθλητές Κύπρου γνώρισαν την ήττα με 2-1 στη Λετονία κόντρα στην RFS στην πρώτη μεταξύ τους συνάντηση για τα play-off του Europa League. Τα γκολ για τους γηπεδούχους οι Κουάντιο (31') και Ικουάνιεκς (45') από το σημείο του πέναλτι, με τους «γαλαζοκίτρινους» να μειώνουν στο σκορ με τον Ελ Αραμπί (52').

Πλέον, οι «γαλαζοκίτρινοι» καλούνται να... εκμεταλλευτούν την έδρα τους, να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την πρόκριση στη ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας (29/08 - 20:00) στο ΓΣΠ. Θυμίζουμε πως η ομάδα του Νταβίντ Γκαγιέγο έχει εξασφαλισμένη παρουσία στο League Phase του Conference League σε περίπτωση αποκλεισμού.

H κλήρωση των League Phase τόσο στο Europa League όσο και στο Conference League είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή, 30 Αυγούστου.

22/08/2024
22:00
Το... τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών από την αναμέτρηση στη Λετονία.

22/08/2024
21:52
Τέλος στη Λετονία

Την ήττα 2-1 από την RFS γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ.

ξ

22/08/2024
21:50
90+2' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Καττιρτζής μέσα αντί του Τεχέρα.

22/08/2024
21:48
90+1' Χάνει μοναδική στιγμή ο ΑΠΟΕΛ

Ο Κόρμπου στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο κίπερ της RFS ήταν σε ετοιμότητα.

22/08/2024
21:48
90' Άλλα τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων.

22/08/2024
21:41
84' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μπήκε στην περιοχή από πλάγια ο Δώνης όμως το τελείωμα του δεν ήταν ιδανικό, με τον κίπερ της RFS να διώχνει.

22/08/2024
21:37
79' Άλλη μια αλλαγή για τους πρωταθλητές Κύπρου

Ντράζιτς μέσα αντί του Μαρκίνιος. Αλλάζει σχηματισμό ο Γκαγιέγο, συνεχίζει με 4-4-2.

λ

22/08/2024
21:35
76' Φάση για τους γηπεδούχους

Οσουάγκου εντός περιοχής, έπιασε το δυνατό σουτ όμως ο Μπέλετς απόκρουσε ασταθώς.

22/08/2024
21:31
73' Διπλή αλλαγή για την RFS

Ζελένκοβς και Κίγουρς μέσα, Σάβαλνιεκς και Κουάντιο έξω

22/08/2024
21:25
68' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Κόρμπου μέσα αντί του Μάγερ.

22/08/2024
21:19
61' Φάση για τους γηπεδούχους

Ο Οσουάγκου με πλάτη στο τέρμα, γύρισε και επιχείρησε το σουτ χωρίς ωστόσο να βρει στόχο.

22/08/2024
21:15
58' Αλλαγή για την RFS

Ντιομαντέ έξω για να μπει ο Οσουόκου.

22/08/2024
21:09
52' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα της RFS και με κεφαλιά ο Ελ Αραμπί μείωσε στο σκορ. Πρώτο γκολ του Μαροκινού με τη φανέλα των πρωταθλητών Κύπρου.

22/08/2024
21:03
46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα.

22/08/2024
20:48
Ημίχρονο στη Λετονία

Ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτό, με τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-0. Αποτέλεσμα που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ημιχρόνου καθώς έως το πρώτο μισάωρο οι πρωταθλητές Κύπρου είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, χωρίς ωστόσο να απειλούν ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία.

Στη συνέχεια, κόντρα στη ροή, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ και... μπέρδεψαν τους «γαλαζοκίτρινους», ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου βρήκαν και δεύτερο γκολ από το σημείο του πέναλτι.

Πλέον, στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η ομάδα του Νταβίντ Γκαγιέγο πρέπει να ανασυνταχθεί, να βρει το γκολ και να μειώσει για να ξαναμπεί στο... κόλπο της πρόκρισης στο League Phase του Europa League.

l

22/08/2024
20:45
45' Γκολ για την RFS

Εύστοχος ο Ικάουνιεκς, νικάει τον Μπέλετς και κάνει το 2-0.

22/08/2024
20:43
43' Πέναλτι για την RFS

Σουτ του Κουάντιο, με τη μπάλα να κοντράρει και να αλλάζει πορεία, με τον Μπέλετς να διώχνει με υπερένταση. Στη συνέχεια της φάσης, μετά από νέο σουτ, η μπάλα κόντραρε στο χέρι του Ντβάλι, με τον Αζέρο ρεφ να καταλογίζει το σημείο του πέναλτι. Η φάση εξετάστηκε -και- από το VAR χωρίς να αλλάζει κάτι.

22/08/2024
20:30
31' Γκολ για την RFS

Στην πρώτη ουσιαστικά αξιόλογη τελικής της η ομάδα της Λετονίας ανοίγει το σκορ. Μετά από κάθετη στην «πλάτη» της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, ο Κουάντιο πλάσαρε ιδανικά τον Μπέλετς για το 1-0 των γηπεδούχων.

22/08/2024
20:25
25' Στο ίδιο... τέμπο το παιχνίδι

Συνεχίζει να έχει τον έλεγχο των κινήσεων ο ΑΠΟΕΛ χωρίς όμως να είναι απειλητικός. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πρέπει να πατήσουν περισσότερο περιοχή αν θέλουν να δημιουργήσουν προβλήματα στην RFS.

σ

22/08/2024
20:14
14' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Μπήκε στην περιοχή ο Δώνης και έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Κιντιγιά να πιάνει το σουτ όμως ο Πρένγκα ήταν πάνω στη γραμμή και απομάκρυνε τον κίνδυνο με το κεφάλι.

22/08/2024
20:10
10' Τίποτα το αξιόλογο στο παιχνίδι

Ο ΑΠΟΕΛ έχει την κατοχή όμως δεν απειλεί την εστία της RFS. Από την άλλη, οι Λετονοί ακόμη επιθετικά δεν έχουν καταφέρει να δείξουν κάτι καθώς αρκούνται σε παθητικό παιχνίδι, κλείνοντας χώρους.

σ

22/08/2024
20:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

22/08/2024
19:55
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τα μπλε οι γηπεδούχοι, με τα πορτοκαλί και μαύρα οι πρωταθλητές Κύπρου.

σ

22/08/2024
19:33
Βγήκαν για προθέρμανση οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ

Την καθιερωμένη προθέρμανση πραγματοποιούν αυτή την ώρα οι παίκτες των πρωταθλητών Κύπρου.

σ

22/08/2024
19:05
Πήραν θέση οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ

Στις κερκίδες του γηπέδου βρίσκονται όσοι φίλοι των πρωταθλητών Κύπρου έκαναν το ταξίδι στη Λετονία.