«Οδοστρωτήρας» η Ομόνοια, με το ενάμισι πόδι στο League Phase (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 22/8/2024 - 21:51
ΟΜΟΝΟΙΑ

Την έπνιξε, την κέρδισε και… έφυγε για League Phase!

Η Ομόνοια επικράτησε 6-0 της Ζίρε στο κατάμεστο ΓΣΠ, για την φάση των πλέι οφ του Conference League και μετέτρεψε τη ρεβάνς (29/8) σε παιχνίδι… τυπικής διαδικασίας! Οι ποδοσφαιριστές του Νταμπράουσκας ήταν αποτελεσματικοί, καταιγιστικοί και δεν άφησαν κανέναν περιθώριο… ελπίδας στους Αζέρους.

Το «τριφύλλι» δεν απειλήθηκε καθόλου και απόδειξη αυτού, είναι πως ο Φαμπιάνο κατέγραψε ελάχιστες επεμβάσεις στη διάρκεια του αγώνα. Απ’ εκεί και πέρα, οι Χαμάς, Σεμέδο (δύο), Στεπίνσκι (δύο) και Εβάντρο διαμόρφωσαν το τελικό σκορ και εκτόξευσαν ενθουσιασμό και ψυχολογία στα ύψη. Οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως η Ζίρα ήταν… χαμένη και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, πήραν ευρεία νίκη.

Πλέον, η Ομόνοια σκέφτεται το παιχνίδι της πρεμιέρας με τον Εθνικό (25/8), ενώ χωρίς άγχος και πίεση θα βρεθεί στο Αζερμπαϊτζάν για τον επαναληπτικό, στις 29 του μήνα. Αυτό το αποτέλεσμα δίνει την ευκαιρία στον Νταμπράουσκας να καταστρώσει τα πλάνα του με ευχέρεια, καθώς η υπόθεση πρόκρισης στο League Phase μόνο με… αυτοκτονία θα χαλάσει.

H κλήρωση για την επόμενη φάση (League Phase) είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή, 30 Αυγούστου.

Tα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

22/08/2024
21:49
90'+3 Τέλος του αγώνα!

Ευρεία νίκη για την Ομόνοια επί της Ζίρε με 6-0 και πλέον η ρεβάνς είναι ματς... τυπικής διαδικασίας! Η ομάδα του Νταμπράουσκας είναι με το ενάμιση πόδι στο League Phase και πλέον συγκεντρώνεται στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, όπου θα φιλοξενήσει τον Εθνικό.

22/08/2024
21:40
83' Αλλαγή για την Ομόνοια

Εκτός ο Σεμέδο, μέσα ο Αλιούμ.

22/08/2024
21:40
82' Καλή στιγμή για την Ζίρε

Πλασέ στην κίνηση από τον Ζέμπλι, απέκρουσε δύσκολα ο Φαμπιάνο.

22/08/2024
21:30
73' Αλλαγές για την Ομόνοια

Εκτός οι Μάριτς-Σίμιτς-Στεπίνσκι, μέσα οι Κούσουλος-Χαραλάμπους-Κακουλλής.

22/08/2024
21:28
70' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 6-0!

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σεμέδο μπήκε στην περιοχή και με δυνατό πλασέ ανεβάζει κι άλλο τον δείκτη του σκορ!

22/08/2024
21:20
63' Αλλαγή για την Ομόνοια

Εκτός ο Εβάντρο, μέσα ο Ατζίλι.

22/08/2024
21:18
60' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 5-0

Νέα υποδειγματική επίθεση για τους γηπεδούχους, ο Σίμιτς έκλεψε, συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Στεπίνσκι, η μπάλα έφτασε στον Εβάντρο που με εύστοχο πλασέ ευστοχεί.

22/08/2024
21:15
57' 16.551 εισιτήρια διατέθηκαν για το σημερινό ματς
ΟΜΟΝΟΙΑ
22/08/2024
21:12
54 ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 4-0!

Μετά από φάση διαρκείας η άμυνα των φιλοξενουμένων δεν έδιωξε, ο Σίμιτς με σέντρα βρήκε τον ανενόχλητο Στεπίνσκι ο οποίος με δυνατό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

22/08/2024
21:11
53' Ίδια η εικόνα στο δεύτερο μέρος

Η Ομόνοια συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ψάχνει άλλο ένα γκολ, ενώ δεν έχουν κάποια επιθετική προσέγγιση οι Αζέροι.

22/08/2024
21:03
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
22/08/2024
20:49
45'+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Ομόνοια με... επαγγελματική εμφάνιση οδηγείται με το 3-0 στα αποδυτήρια και είναι πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη που θα της επιτρέψει να ονειρεύεται! Σκόρερ για την ομάδα της πρωτεύουσας οι Χαμάς, Σεμέδο και Στεπίνσκι.

Χαμένη η Ζίρε από το πρώτο λεπτό, δεν δείχνει σημάδια αντίδρασης και... μοιραία βρίσκεται πίσω στο σκορ.

22/08/2024
20:46
45'+1 ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 3-0!

Υποδειγματική σέντρα του Εβάντρο και ο Στεπίνσκι προ κενής εστίας αφού η μπάλα πέρασε από όλους, σκόραρε!

22/08/2024
20:45
44' Οι δύο σκόρερ της αναμέτρησης και ο... Κουλιμπαλί
ΣΕΜΕΔΟ ΧΑΜΑΣ ΚΟΥΛΙΜΠΑΛΙ ΟΜΟΝΟΙΑ
22/08/2024
20:37
37' Πρώτη καλή στιγμή για την Ζίρα

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νουρίγιεφ, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Φαμπιάνο.

22/08/2024
20:34
34' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 2-0!

Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι αυτή τη φορά από τον Σεμέδο!

22/08/2024
20:32
32' Χαμένο πέναλτι για την Ομόνοια

Άστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Σεμέδο, καθώς απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

Επανάληψη δείχνει ο διαιτητής.

22/08/2024
20:31
31' Πέναλτι για την Ομόνοια

Μετά από έλεγχο στο VAR ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα για φάουλ που προηγήθηκε εντός περιοχής, μετά από εκτέλεση κόρνερ του τερματοφύλακα Σίλβα σε παίκτη της Ομόνοιας.

22/08/2024
20:30
29' Νέα χαμένη ευκαιρία για το τριφύλλι

Ο Σεμέδο υποδέχθηκε τη μπάλα από πλάγια θέση εντός περιοχής, ελευθερώθηκε από τον προσωπικό του αντίπαλο όμως το πλασέ του κατέληξε ψηλά έξω.

22/08/2024
20:24
25' Έτσι το πανηγύρισε ο σκόρερ της αναμέτρησης
ΧΑΜΑΣ
22/08/2024
20:20
20' Κρατά μπάλα και προβάδισμα η Ομόνοια

Η Ζίρε αδυνατεί να κρατήσει μπάλα, μοιάζει... χαμένη στον αγωνιστικό χώρο και οι παίκτες του Νταμπράουσκας προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν.

22/08/2024
20:15
15' Καλή προϋπόθεση για τους γηπεδούχους

Ο Στεπίνσκι έστειλε τη μπάλα στην παριοχή, ο Εβάντρο καθυστέρησε για το πλασέ και η άμυνα των Αζέρων έδιωξε.

22/08/2024
20:13
13' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 1-0 στο ΓΣΠ!

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χαμάς, η μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα! Παίρνει... φωτιά το γήπεδο της πρωτεύουσας!

22/08/2024
20:12
12' Έτσι υποδέχθηκαν την Ομόνοια οι φίλοι της ομάδας
22/08/2024
20:09
9' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια

Μετά από εξαιρετική επιθετική προσπάθεια, σε δημιουργία, ο Σίμιτς έστειλε τη μπάλα στην περιοχή, ο Στεπίνσκι πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

22/08/2024
20:06
5' Η εικόνα στα πρώτα λεπτά

Ισοζυγισμένο το παιχνίδι, με την Ομόνοια να έχει την κατοχή και τον έλεγχο. Αρκετές διακοπές λόγω φάουλ, ενώ δεν έχει σημειωθεί ευκαιρία αλλά ούτε και προϋπόθεση.

22/08/2024
20:00
1' Έναρξη του αγώνα!
22/08/2024
19:58
Είσοδος των δύο ομάδων
22/08/2024
19:49
Άρχισε το... πάρτι στο ΓΣΠ

Οι φίλοι της Ομόνοιας άρχισαν ήδη τα συνθήματα, αναμένουν την είσοδο των παικτών και έστησαν το δικό τους πάρτι για να σπρώξουν την ομάδα τους στο πρώτο βήμα πρόκρισης.