«Κόλλησε» στη Βρέμη η Ντόρτμουντ, τριάρα για Άιντραχτ

Σάββατο, 31/8/2024 - 18:32

Βέρντερ Βρέμης και Μπορούσια Ντόρτμουντ ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ, στο πιο «μεγάλο» παιχνίδι της σημερινής ημέρας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για την Bundesliga.

Αμφότερες οι ομάδες εμφανίστηκαν διστακτικές στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας πάντως και μερικές καλές στιγμές. Με τους Βεστφαλούς να μένουν μάλιστα και με 10 παίκτες από το 73’, λόγω αποβολής του Σλότερμπεκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αλλά να καταφέρνουν να πάρουν, έστω, τον ένα βαθμό, αφού οι «πράσινοι» δεν βρήκαν γκολ νίκης στη συνέχεια, με το 0-0 να είναι το πρώτο μετά από 55 ματς μεταξύ τους. Έχοντας τον Μαρμούς σε ρόλο πρωταγωνιστή, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε με 3-1 της Χόφενχαϊμ και έκανε σεφτέ στις νίκες.

Οι «αετοί» επιτέθηκαν από τα αριστερά και είδαν τον Αιγύπτιο εξτρέμ να έχει ασίστ για το 1-0, συμμετοχή στο δεύτερο τέρμα τους και παράλληλα να ολοκληρώνει το προσωπικό του σόου, σκοράροντας το τρίτο γκολ, ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει προσωρινά ο Κράμαριτς, που έφτασε ήδη τα τέσσερα τέρματα.

Τρελό ματς στην Στουτγκάρδη, ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και την Μάιντς, που ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 3-3. Οι Σουηβοί μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με δύο τέρματα διαφορά στο 15ο λεπτό, έχοντας μάλιστα ευκαιρίες και για ακόμα μεγαλύτερο σκορ. Ωστόσο, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι μόνο με ένα, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Αμίρι.

Επιπρόσθετα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση, χάρη σε κεφαλιά του Μπούρκαρντ, ενώ πήραν και το προβάδισμα με τον ίδιο παίκτη αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ. Η Στουτγκάρδη προηγήθηκε εκ νέου στο 88’, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρίντερ και την μπάλα να βρίσκει στην πλάτη του Τσέντνερ, για να έρθει το δεύτερο comeback της Μάιντς, με μια ακόμα κεφαλιά από τον Λάιτς, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

*πηγή φωτογραφίας: Borussia Dortmund