Το έχασε... μόνος του στη Λετονία, αλλά μπορεί την ανατροπή ο ΑΠΟΕΛ

Παρασκευή, 23/8/2024 - 08:10

Μπήκε... φουριόζος, έλεγχε το παιχνίδι όμως μετά το ημίωρο «χάθηκε« ο ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πραγματοποιώντας κατά γενική ομολογία τη χειρότερη -έως τώρα- φετινή τους εμφάνιση γνώρισαν την ήττα στη Ρίγα από την RFS με 2-1 και πλέον... τρέχουν για την ανατροπή.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο αντίπαλος φάνηκε πως ήταν στα μέτρα των πρωταθλητών Κύπρου οι οποίοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας, χωρίς όμως να δημιουργούν κινδύνους στην εστία της RFS. Κάπως έτσι, με τη συμπλήρωση της πρώτης μισής ώρας οι Λετονοί εκμεταλλεύτηκαν το λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ και άνοιξαν το σκορ, στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία

Κάπου εκεί η ομάδα του Γκαγιέγο φάνηκε να... χάνεται στην προσπάθεια της να αντιδράσει. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ήρθε και δεύτερο γκολ για τους Λετονούς, κάνοντας ακόμη πιο δύσκολη την προσπάθεια των «γαλαζοκίτρινων». Με το «καλημέρα» στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στο σκορ και ξαναμπήκε στο «κυνήγι» της πρόκρισης, δημιουργώντας ευκαιρίες για την ισοφάριση οι οποίες δεν αξιοποιήθηκαν

Πλέον, οι «γαλαζοκίτρινοι» προσεγγίζουν τη ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας έχοντας μοναδικό ζητούμενο την ανατροπή. Η εικόνα των δύο ομάδων επιτρέπει στον ΑΠΟΕΛ να ελπίζει στην πρόκριση αν παρουσιαστεί όπως πρέπει. Άλλωστε, όπως είπε και ο Κόρμπου μετά τη λήξη της αναμέτρησης θα δουλέψουν, θα βρουν τα λάθη τους και θα τα διορθώσουν