Στη League Phase του Conference League με «γλυκιά» ήττα η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 29/8/2024 - 20:50

Ολοκλήρωσε τη δουλειά και «κλείδωσε» League Phase.

Μετά το 6-0 του πρώτου αγώνα, η Ομόνοια γνώρισε «γλυκιά» ήττα με 1-0 από τη Ζίρε στο Αζερμπαϊτζάν και με συνολικό σκορ 6-1 πήρε το «εισιτήριο» για τον ενιαίο όμιλο του Conference League.

Σε ένα μέτριο παιχνίδι και σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο η κυπριακή ομάδα ολοκλήρωσε αυτό που άρχισε πριν από μια εβδομάδα στο ΓΣΠ και θα βρεθεί σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης για τέταρτη φορά στην ιστορία της.

Ο Ούτζινγκ στο 79ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, με την Ομόνοια να περιμένει πλέον τους αντιπάλους στην αυριανή (30/8, 15:30) κλήρωση της νέας μορφής του Conference League.

Το παιχνίδι

Στο 21' η πρώτη τελική του αγώνα, με τον Μάριτς να δοκιμάζει ένα καλό σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά αργότερα, η Ομόνοια «άγγιξε» το γκολ, με τον Ατζίλι να κάνει ωραίο γύρισμα στην περιοχή, ο Σίμιτς έκανε την προβολή από κοντά, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

0

Στο 27ο λεπτό η πρώτη τελική της Ζίρε, με τον Νουρίγιεβ να κάνει το σουτ και τον Φαμπιάνο να μπλοκάρει σταθερά.

Εφτά λεπτά μετά, οι Αζέροι απείλησαν ξανά, όταν ο Ισάγεβ έκανε το γύρισμα και ο Βολκόβ έπιασε με τη μια το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

0

Στο 60' η πρώτη καλή στιγμή μετά την ανάπαυλα, με τον Βολκόβ να πιάνει με τη μια το σουτ μετά από σέντρα στην περιοχή και τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Ζίρε «άγγιξε» το γκολ. Ο Ιμπραχίμ μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε ένα δυνατό τελείωμα, ο Φαμπιάνο έσωσε, ενώ η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι.

Τελικά στο 79ο λεπτό η Ζίρε κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ισιάγεβ έκανε τη σέντρα και ο Ούτζινγκ με κεφαλιά νίκησε τον Φαμπιάνο και έκανε το 1-0.

0

Ζίρε (Ρασάντ Σαντικόφ): Σίλβα, Αλίγιεφ, Ρούαν, Μουστίνζι, Ισάγιεφ, Ζέμπλι (61′ Ιμπραχίμ), Νουρίγιεφ (61′ Παπουνασβίλι), Κούλιεφ (76′ Aλικάνοφ), Βόλκοφ (61′ Ακμετζάντε), Ούτζινγκ, Σούμα.

Ομόνοια (Βάλντας Νταμπράουσκας): Φαμπιάνο, Ντιουνκού (62′ Μασούρας), Κουλιμπαλί (73′ Λανγκ), Ελάντερ, Χαμάς, Μάριτς, Εράκοβιτς (62′ Κούσουλος), Εβάντρο (80′ Μουσιαλόφσκι), Ατζίλι, Σίμιτς (62′ Αλιούμ), Κακουλλής.