Πήρε το «αιώνιο» η Ομόνοια, μένει στην κορυφή η Ανόρθωση

Σάββατο, 14/11/2020 - 10:03

Η 6η αγωνιστική είχε στο πρόγραμμα το «αιώνιο» ντέρμπι ΑΠΟΕΛ – Ομόνοια, το οποίο ήταν πραγματικό «κλάσσικο» με την Ομόνοια να περνά  διά πυρός και σιδήρου από το «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» κερδίζοντας με 2-3 σετ. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός με τους «πράσινους» να προηγούνται, τους «γαλαζοκίτρινους» να ισοφαρίζουν και την ομάδα του Σ. Σάββα να κερδίζει στο τάϊ – μπρέικ.

Πολλές συγκινήσεις πρόσφερε και το βαρωσιώτικο ντέρμπι που κέρδισε στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» η Ανόρθωση με 3-1 απέναντι στην πολύ καλή N. Papas Group Ν. Σαλαμίνα. Τις προσδοκίες δικαίωσε ο αγώνας Α.Ε. Καραβά – Ολυμπιάς Φρενάρους στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» που ήταν τηλεοπτικός από το συνδρομητικό κανάλι 7Sports Tv.

Η νίκη χαμογέλασε έστω και με 3-2 σετ στην Ολυμπιάς Φρ. Την πλέον σημαντική νίκη της 6ης αγωνιστικής πέτυχε ο Green Air Παφιακός που κέρδισε στην Κλειστή Αίθουσα Δερύνειας την Αναγέννηση Δερ. με 3-1 σετ και βρίσκεται στην πρώτη θέση παρέα με την Ανόρθωση.

*Την 6η αγωνιστική είχε ρεπό η Ε.Ν.Π.

Διά πυρός και σιδήρου οι «πράσινοι»

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΟΜΟΝΟΙΑ 2-3 (22-25, 15-25, 25-22, 25-23, 11-15)

Συγκλονιστικό ήταν το «αιώνιο» ντέρμπι  ΑΠΟΕΛ – Ομόνοια για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Η Ομόνοια κέρδισε το σετ στο τάϊ – μπρέικ με 2-3 και έφυγαν από το «Λευκόθεο» με 2 βαθμούς. Το ΑΠΟΕΛ που αγωνίστηκε χωρίς Κ. Σκορδή και Στρουγκάρεβιτς έζησε… από την ανάποδη τα όσα έγιναν τη Δευτέρα με τη N. Papas Group Ν. Σαλαμίνα αφού έχανε 0-2 και ισοφάρισε, αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ωστόσο, ο βαθμός είναι πολύτιμος.

Η Ομόνοια κατάφερε και κέρδισε το πρώτο σετ 22-25 που ήταν ανταγωνιστικό και προηγήθηκε. Στο δεύτερο σε οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι κερδίζοντας 15-25 και ξέφυγαν 0-2. Το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε στο τρίτο σετ το κυνήγησε, ισοφάρισε 22-22 και κέρδισε 25-22 μένοντας ζωντανό.

Στο τέταρτο σετ το ΑΠΟΕΛ ήταν σταθερά μπροστά 06-03 και 13-10 και 19-15 δείχνοντας αποφασισμένο να ισοφαρίσει. Η Ομόνοια μείωσε 22-21, αλλά το ΑΠΟΕΛ κράτησε κερδίζοντας με 25-23 ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Στο τάϊ – μπρέϊκ η Ομόνοια έδειξε την κλάση της προηγήθηκε 02-05, έλεγξε τον ρυθμό και κέρδισε με 11-15 και τον αγώνα 2-3 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΛΑΪΟΣ): Jansons, Saar, Κανάρης, Κυπριανού, Αβερκίου, Σοφοκλέους – Λίμπερο: Παντελή.

OMONOIA(Σ. ΣΑΒΒΑ):Eλευθερίου, Bojic, Σ. Πετρακκίδης, Rangel, Α. Πετρακκίδης, Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης.

Πήρε νίκη ουσίας

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ- ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ 2-3 (15-25,25-19, 25-20, 22-25, 13-15)

Ως νίκη με ουσία μπορεί να χαρακτηριστεί το δίποντο τελικά που εξασφάλισε η Ολυμπιάς Φρενάρους στο ντέρμπι της «κάτω ζώνης» με νίκη 3-2 απέναντι στην ΑΕ Καραβά στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» την Παρασκευή για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών.

Ο αγώνας που μεταδόθηκε και από το συνδρομητικό κανάλι 7Sports Tv πρόσφερε πολλές συγκινήσεις αλλά οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο. Η ΑΕ Καραβά δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα και σίγουρα αποτελεί αποτυχία. Από την άλλη, η Ολυμπιάς άνκαι προηγήθηκε βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά τελικά κέρδισε και πήρε τους πόντους.

Η ομάδα του Φρενάρους μπήκε πολύ δυνατά στο ντέρμπι κερδίζοντας 15-25 το πρώτο σετ. Η ΑΕ Καραβά αντέδρασε και ανέτρεψε το σκορ αφού επιβλήθηκε με 25-19 και 25 -20 στα άλλα δυο επόμενα σετ. Στο τέταρτο σετ έγινε ανταγωνιστικό παιχνίδι με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 11-11 και 19-19 με την Ολυμπιάς να εξασφαλίζει το σετ αφού κέρδισε 22-25 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Στο πέμπτο καθοριστικό σετ, οι ισορροπίες ήταν πολύ λεπτές με  την ομάδα του Φρενάρους να επικρατεί 13-15 και να εξασφαλίζει τη νίκη με 2-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(Κ. ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ):Mοσχοβάκης, Rodolfo, Αχιλλέως, Gorchaniuk, Καρακατσάνης, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Αντωνίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Aδάμου, Παπέττας, Payan, Αllen, Πέτρου, Βασιλείου – Λίμπερο: Παύλου.

«Κυανόλευκο» το βαρωσιώτικο

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: AΝΟΡΘΩΣΙΣ –N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-1 (15-25,25-15,25-20,25-20)

Η «Μεγάλη Κυρία» παραμένει στην κορυφή. Η Ανόρθωσις κέρδισε το βαρωσιώτικο ντέρμπι απέναντι στη N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με 3-1 σετ  και μετρά πέντε σερί νίκες. Η N. Papaas Group Νέα Σαλαμίνα ήταν πολύ ανταγωνθιστική αλλά δέχθηκε την ήττα.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα αιφνιδίασε στο «Θεμιστόκλειο» και προηγήθηκε 0-1 κερδίζοντας 15-25 το πρώτο σετ. Η Ανόρθωσις ανέβαζε στροφές κερδίζοντας το δεύτερο και τρίτο σετ με 25-15 και 25-20 διαμορφώνοντας το 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν πολύ ενδιαφέρον με την Ανόρθωση να προηγείται 16-14. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε 25-20 και εξασφάλισε τη νίκη με 3-1 σετ.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Guilerme, Κοντός, Ευσταθίου,Knezevic, Σαββίδης, Χριστοφή – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(K. ΑΔΑΜΟΥ):Α.Χρυσοστόμου, Γ. Χρυσοστόμου, Guimond, Χατζηβασίλη, Ramma, Παναγιωτίδης – Λίμπερο: Ιωάννου.

Σπουδαία νίκη

ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 1-3 (26-24, 22-25, 21-25, 17-25)

Τη σπουδαιότερη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε την Παρασκευή στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών, ο Green Air Παφιακός. Οι «μπλε» κέρδισαν μέσα στην Κλειστή Αίθουσα Δερύνειας της Αναγέννησης με 3-1 σετ και ισοβαθμούν στην κορυφή με την Ανόρθωση. Παράλληλα, αποσπάστηκαν από την Ομόνοια. Η Αναγέννηση μετά την ήττα της οπισθοχώρησε αλλά είναι μέσα στην τετράδα.

Η Αναγέννηση πήρε το συγκλονιστικό πρώτο σετ κερδίζοντας με 26-24 και προηγήθηκε. Ο Green Air Παφιακός ανέτρεψε το σκορ κερδίζοντας το δεύτερο και τρίτο σετ με 22-25 και 21 -25.

Το τέταρτο σετ άνηκε στην παφιακή ομάδα που προηγήθηκε 13-22 για να επιβληθεί 17-25 κερδίζοντας με 1-3 εξασφαλίζοντας ένα σπουδαίο τρίποντο.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ):Antonic, Costa, Τόφια, Ιακώβου, Αποστόλου, Καραγιάννης – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές; Μπέης

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Οικονομίδης, Petty, Ζηκάκης, Syftestad, Σαββίδης, Παφίτης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

Η συνέχεια με ντέρμπι κορυφής

Τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2020 θα διεξαχθεί ο εξ αναβολής αγώνας για την 4η αγωνιστική μεταξύ Ε.Ν.Π. –Ομόνοια στην Κλειστή Αίθουσα Παραλιμνίου. Η 7η αγωνιστική είναι ορισμένη την Παρασκευή 20 Νοεμβρίου 2020 με τέσσερα μεγάλα παιχνίδια. Δεσπόζει το ντέρμπι κορυφής Green Air Παφιακός – Ανόρθωσις στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ». Πολύ σημαντικός είναι ο αγώνας Ομόνοια – Αναγέννηση Δερ. στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟς – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ». Μεγάλο παιχνίδι προμηνύεται μεταξύ Ολυμπιάς Φρ. – ΑΠΟΕΛ. Εξάλλου, στην Κλειστή Αίθουσα Παραλιμνίου η Ε.Ν.Π. θα υποδεχθεί την ΑΕ Καραβά.