Πέτροκουμπ - Πάφος (Β' Ημίχρονο)

Πέμπτη, 3/10/2024 - 23:04

Ώρα... Ευρώπης!

Η Πάφος αντιμετωπίζει σε λίγο (22:00) την Πέτροκουμπο στη Μολδαβία, για την πρεμιέρα της League Phase του Conference.

Οι «γαλάζιοι» θα προσπαθήσουν να μπουν με το... δεξί στη διοργάνωση και να πάρουν το πρώτο τους τρίποντο, κόντρα σε έναν αντίπαλο, που δεν αποτελεί φόβητρο

Στην επόμενη (2η) αγωνιστική, η το σύνολο του Καρσέδο υποδέχεται την Πέμπτη (24/10), στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Χαϊντενχάιμ.

Νωρίτερα (06/10, 19:00) θα κονταριστεί με την Ένωση, στο «Τάσος Μάρκου», για την έκτη αγωνιστική της Cyprus League by Stoiximan.

*διαθέσιμα μετά την λήξη του ματς

Το παιχνίδι

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο στο δεύτερο λεπτό, με τον Μπρούνο να κάνει την κάθετη προς τον Ζάιρο, ο οποίος... τσίμπησε την μπάλα από τον τερματοφύλακα, αλλά η άμυνα έκοψε πάνω στην γραμμή.

Η Πέτροκουμπ άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, με τον Λούνγκου να ευστοχεί από τα ένδεκα βήματα.

Οι «γαλάζιοι» ισοφάρισαν στο 33ο λεπτό, με τον Κορέια να φεύγει στην κόντρα και με άψογο τελείωμα να νικάει τον Σμαλενέα.

Τρία λεπτά αργότερα το σύνολο του Καρσέδο έκανε το 2-1, με τον Ζάζα να κάνει σουτ.. κεραυνό εκτός περιοχής.

Η Πάφος αύξησε τα τέρματα της στο 52ο λεπτό, με τον Κορέια να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής.

Πέτροκουμπ (Αντρέι Μαρτίν): Σμαλενέα, Γιαρντάν, Μπορς, Αγκιεμάνγκ, Πλάτιτσα, Ντουάνλα, Άμπρος, Πούσκας, Λούνγκου, Καρούντου, Λούπαν.

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κορέια, Λουκάσεν, Γκολντάρ, Σίλβα, Σούνιτς, Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς, Ζάζα, Μπρούνο, Ζάιρο.