Με το... δεξί στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός, «άλωσε» το αγαπημένο του Βερολίνο

Πέμπτη, 3/10/2024 - 21:25

Επέστρεψε στον... τόπο του «εγκλήματος» με νίκη ο Παναθηναϊκός!

130 μέρες μετά τη μέρα που «έραψαν» το έβδομο αστέρι τους στη φανέλα, οι «πράσινοι» επισκέφτηκαν ξανά την «Uber Arena» και νίκησαν σχετικά άνετα με σκορ 87-77 την Άλμπα Βερολίνου, ξεκινώντας με το «δεξί» τη φετινή Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν έχασε ούτε... δευτερόλεπτο το προβάδισμα στη γερμανική πρωτεύουσα, διατηρώντας διαρκώς μια διαφορά, η οποία ποτέ δεν ξέφυγε πολύ. Κάθε φορά που η ανταγωνιστική Άλμπα έκανε κάποια αντεπίθεση και μείωνε στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση και τελικά έφυγαν με το ροζ φύλλο χωρίς να αγχωθούν.

Πληθωρική εμφάνιση στο επιθετικό κομμάτι για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το «σοφτ» παιχνίδι της Άλμπα για να μοιράσει 21 ασίστ για μόλις 4 λάθη! Αμυντικά, υπήρξαν μερικά προβλήματα, ειδικά στο τρανζίσιον παιχνίδι των Γερμανών, οι οποίοι πολλές φορές έτρεχαν γρήγορα επιμέρους σκορ εκμεταλλευόμενοι τις κακές επιστροφές των «πρασίνων».

Από τους νικητές, που είχαν πέντε διψήφιους σκόρερ, ο Κέντρικ Ναν ήταν πρώτος εξ αυτών με 16 πόντους. Ο κορυφαίος της αναμέτρησης, Ματίας Λεσόρ, είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κώστας Σλούκας πρόσθεσε 10 πόντους και 5 ασίστ ενώ ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ μέτρησε 11 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Από τους νεαποκτηθέντες, θετικός με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 14 λεπτά ο Ομέρ Γιουρτσεβέν, βοήθησε με 5 πόντους και 5 ασίστ ο Λορέντζο Μπράουν. Θα χρειαστεί ακόμη χρόνο ο Τσεντί Οσμάν, που σημείωσε 5 πόντους και 2/5 εντός πεδιάς σε σχεδόν 15 λεπτά. Για την Άλμπα, ξεχώρισε με 12 πόντους και 9 ασίστ ο Μάρτιν Χέρμανσον.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 57-62, 77-87