Πάφος των ανατροπών, «τούμπαρε» -και- την Κλουζ και προκρίθηκε στη League Phase

Πέμπτη, 29/8/2024 - 22:03

Πήρε την πρόκριση, με τον τρόπο που ξέρει καλύτερα!

Η Πάφος, όπως και στους δύο προηγούμενους γύρους, ανέτρεψε το κατά της 1-0 του πρώτου αγώνα, αυτή τη φορά επικρατώντας με 3-0 της Κλουζ, στα πλαίσια της μεταξύ τους ρεβάνς, για τα play-off του Conference League και πέρασε στη League Phase της διοργάνωσης.

Το πρώτο μισάωρο ήταν αρκετό για τους ποδοσφαιριστές του Καρσέδο, ώστε να φέρουν… τούμπα το ματς, με τους Ζάζα και Γκολντάρ να σκοράρουν στο 27ο και 30ο λεπτό αντίστοιχα.

Οι Ρουμάνοι φάνηκαν να αιφνιδιάζονται από την γρήγορη αντίδραση των γηπεδούχων και χάνοντας από νωρίς την ψυχολογία τους, δεν κατάφεραν να επιστρέψουν. Μετά την ανάπαυλα ο Τάνκοβιτς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, με πέναλτι στο 49ο λεπτό.

Ιστορική βραδιά σε μια… ιστορική χρονιά για τους «γαλάζιους», οι οποίοι αφού στέφθηκαν Κυπελλούχοι την λήξασα σεζόν και πήραν το πρώτο τους ευρωπαϊκό εισιτήριο, δίνουν συνέχεια στο όνειρο, πετυχαίνοντας την παρθενική τους συμμετοχή σε ομίλους.

Πρώτη τελική για την Πάφο στο 16ο λεπτό, με τον Ζάιρο να πασάρει στον Ζάζα, ο οποίος έκανε το πλάγιο σουτ, στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ.

Η Κλουζ απάντησε δύο λεπτά αργότερα, με τον Καμόρα να δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής και τον Ίβουσιτς να διώχνει.

Οι «γαλάζιοι» άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό, μετά από λάθος στην αντίπαλη άμυνα, ο Ζάιρο έκλεψε την κατοχή, πήρε μέτρα στο γήπεδο και σέντραρε με στόχο τον Ζάζα, που με κοντινή προβολή νίκησε τον Πόπα.

Το σύνολο του Καρσέδο έκανε το 2-0 στο 30ο λεπτό, με τον Πέπε να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον Γκολντάρ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 39ο λεπτό, με τον Κορένικα να κάνει το σουτ και τον πορτιέρο των γηπεδούχων να αποκρούει.

Η Πάφος τριπλασίασε το σκορ στο 49 λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να ευστοχεί από τα ένδεκα βήματα.

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο):  Ίβουσιτς, Λουκάσεν, Γκολντάρ, Ποντέλο (52′ Πηλέας), Μπρούνο (70′ Κορρέια), Σούνιτς, Πέπε (79′ Ναμ), Ντράγκομιρ, Τζάζα (70′ Νατέλ), Τάνκοβιτς, Ζάιρο (79′ Σίλβα)

Κλουζ (Ντάν Πετρέσκου): Πόπα, Μόγκος, Μπόμπεν, Κρέσιτς, Καμόρα, Αρτεάν (62′ Καμαρά), Κεϊτά (45′ Ντόκοβιτς), Ταχτσίδης (78′ Φίκα), Ενκολόλο (87′ Πάουν), Κορενίκα (62′ Μουντεάνου), Μπιρλιγκέα