Oh la la: Τριάρα της Ιταλίας στη Γαλλία μέσα στο Παρίσι

Παρασκευή, 6/9/2024 - 23:48

Ξεγυριστή τριάρα της Ιταλίας μέσα στο Παρίσι! Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν εξαιρετική και επικράτησε 3-1 της απογοητευτικής Γαλλίας στο «Parc des Princes», ξεκινώντας ιδανικά την πορεία της στο Nations League.

Την ίδια ώρα, οι «μπλε» έμειναν στο γκολ του Μπαρκολά στο 13ο δευτερόλεπτο και δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν μια καλή εμφάνιση, αφού κινήθηκαν σε πολύ χαμηλότερα από τα αναμενόμενα στάνταρ!

Ο ταλαντούχος μεσοεπιθετικός της Παρί πάγωσε τους «ατζούρι» με τη… σέντρα, αλλά αυτό γκολ περισσότερο καλό έκανε στους φιλοξενούμενους και λιγότερο στους γηπεδούχους. Διότι η ομάδα του Σπαλέτι δεν έχασε το μυαλό της, ισορρόπησε άμεσα και ισοφάρισε με τη συμπλήρωση του μισαώρου. Ο Καμπιάσο έκανε την αλλαγή παιχνιδιού, ο Ντιμάρκο έπαιξε το ένα δύο με τον Τονάλι που επέστρεψε και έδειξε πόσο έλειψε στο Euro, βρίσκοντας τον συμπαίκτη του με υπέροχο τακουνάκι στην περιοχή. Με τον αριστερό φουλ-μπακ να εκτελεί με απίθανο βολέ για το 1-1.

Ο Σπαλέτι έβλεπε την ομάδα του να έχει φέρει το ματς στα μέτρα της, με την είσοδο του Ρασπαντόρι αντί του Πελεγκρίνι στην ανάπαυλα να αποδεικνύεται καταλυτική. Αφού ο Φρατέζι στο 51’ μπούκαρε στην περιοχή, ξεπέρασε τον Σαλιμπά και πλάσαρε για το 2-1, ήρθε ο Ρασπαντόρι να εκτελέσει με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση από το γύρισμα του Ουντότζι για το 3-1 στο 74ο λεπτό. Ένα γκολ που κλείδωσε το τρίποντο για τη «σκουάντρα ατζούρα», η οποία δείχνει πως η νέα φουρνιά που έρχεται διαθέτει ποιότητα να πρωταγωνιστήσει ξανά. Έχοντας μοναδική παραφωνία τον τραυματισμό του Καλαφιόρι, ο οποίος επισκίασε το μεγάλο τρίποντο της πρεμιέρας. Όσον αφορά τη Γαλλία; Απογοητευτική, ασύνδετη και παίζοντας σε πολύ χαμηλό τέμπο, με τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο να δείχνει απογοητευμένος.

Με το ίδιο σκορ έληξε και το ματς του άλλου ομίλου, αφού το Βέλγιο επικράτησε 3-1 του αξιόμαχου Ισραήλ και ξεκίνησε με το δεξί. Και τα τέσσερα γκολ ήρθαν από τα πόδια των «κόκκινων διαβόλων». Διότι μπορεί ο Ντε Μπρόινε να άνοιξε το σκορ στο 21’, αλλά ένα τέταρτο αργότερα ο συμπαίκτης του, Τίμοθι Καστάνιε σκόραρε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1 των φιλοξενούμενων, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Παρόλα αυτά, η εκρηκτική εκκίνηση των Βέλγων στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έφτανε για να τελειώσει το ματς. Πρώτα, με το γκολ του Τίλεμανς στο 48’ ξαναπήραν προβάδισμα και πέντε λεπτά μετά ο Ντε Μπρόινε έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα και τρία της ομάδας του με εκτέλεση πέναλτι. Στο 56’ ο Οπεντά αστόχησε σε πέναλτι για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, ενώ το γκολ του Ντέιβιντ στις καθυστερήσεις για λογαριασμό των Ισραηλινών δεν μέτρησε για οφσάιντ, με το σκορ να μην αλλάζει ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.