Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στην Άρσεναλ

Κυριακή, 6/8/2017 - 18:33

Μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας του ματς, η Άρσεναλ επικράτησε της Τσέλσι 4-1 στα πέναλτι (συνολικό σκορ 5-2) και έφτασε στην κατάκτηση του φετινού Community Shied! Για πρώτη φορά εφαρμόστηκε στη «ρώσικη ρουλέτα» το σύστημα «ΑΒΒΑ». Δοκάρι είχε ο Λακαζέτ στο α' μέρος, αστόχησε ο Μοράτα στα πέναλτι όπως και ο… Κουρτουά.

Ο Μόουζες στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου είχε δώσει το προβάδισμα στους πρωταθλητές Αγγλίας, οι οποίοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 80’ (κόκκινη ο Πέδρο) και δέχτηκαν την ισοφάριση από τον Κολάσινατς  (82’) που σκόραρε το επίσημο ντεμπούτο του με τους «κανονιέρηδες».

ΚΟΛΑΣΙΝΑΤΣ

Στα πέναλτι η ομάδα του Βενγκέρ δεν έκανε λάθος και με 4 στα 4 εύστοχα πήρε τη νίκη και μαζί τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Ο Κόντε επέλεξε τον Κουρτουά να εκτελέσει πέναλτι, με τον Βέλγο να είναι άστοχος όπως και ο Μοράτα.

Το ματς:

Η Άρσεναλ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο απείλησε δύο φορές την εστία του Κουρτουά, όμως οι Λακαζέτ και Γουέλμπεκ δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο. Αν και δεν είχαν την κατοχή, οι «κανονιέρηδες» έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στα μισά του πρώτου μέρους ήρθε η πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Λακαζέτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι των «μπλε»! Λίγο αργότερα ο Βενγκέρ υποχρεώθηκε στην πρώτη του αλλαγή, καθώς μετά από μια εναέρια μονομαχία με τον Κέιχιλ, ο Μερτεσάκερ τραυματίστηκε και πέρασε εκτός, με τον Κολάσινατς να παίρνει τη θέση του στην άμυνα. Ο «μασκοφόρος» Πέδρο είχε ένα καλό σουτ στο 34’ και στην απέναντι εστία, λίγο πριν τι φινάλε, ο Κουρτουά δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με την προσπάθεια του Ιγουόμπι και μπλόκαρε τη μπάλα διατηρώντας το 0-0. Πριν από αυτήν τη φάση, ο Γουίλιαν ζήτησε πέναλτι αλά είδε την κίτρινη κάρτα.

Ιδανικά για την Τσέλσι και… εφιαλτικά για την Άρσεναλ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Μόουζες εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της άμυνας των Κυπελλούχων Αγγλίας μόλις στο πρώτο λεπτό και τελείωσε όπως έπρεπε τη φάση για το 0-1 υπέρ των «μπλε»! Τρία λεπτά αργότερα μάλιστα ο Μπατουσαγί θα μπορούσε να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, όμως δεν τα κατάφερε. Η Άρσεναλ προσπάθησε να βρει την απάντηση, αλλά Τσάμπερλεϊν και Γουέλμπεκ δεν τελείωσαν όπως θα ήθελαν τις καλές στιγμές που τους παρουσιάστηκαν. Στο 66’ πέρασαν στο ματς οι Γουόκοτ και Ζιρού, σε μια προσπάθεια του Βενγκέρ να φρεσκάρει τη γραμμή κρούσης του, ενώ στο 74΄ο Κόντε έριξε στη μάχη τον Μοράτα. Δύο λεπτά μετά ο Τσάκα δοκίμασε το πόδι του, πιάνοντας ένα εξαιρετικό σουτ, όμως ο Κουρτουά πραγματοποίησε εκπληκτική απόκρουση και διατήρησε ο μηδέν στην άμυνα του.

Στο 80’ τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν, λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Πέδρο για ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ελνένι. Σαν να μην έφτανε αυτό για την Τσέλσι, στο «καπάκι» ο Κολάσινατς βρήκε δίχτυα στην πρώτη του επίσημη εμφάνιση και έγραψε με κεφαλιά το 1-1. Ένα σκορ που δεν άλλαξε παρά τις εκατέρωθεν πολύ καλές ευκαιρίες (Μοράτα/διπλή του Γουόλκοτ) στις καθυστερήσεις και τελικά οδήγησε τις δύο ομάδες στα πέναλτι (δεν υπάρχει παράταση στο Commynity Shield).

Εκεί εφαρμόστηκε για πρώτη φορά το σύστημα «ABBA», με την πρώτη ομάδα (Τσέλσι) να εκτελεί το πρώτο, τη δεύτερη (Άρσεναλ) τα επόμενα δύο και ούτω καθεξής.

Η Άρσεναλ αποδείχθηκε απόλυτα εύστοχη και με σκορ 4-1 (5-2 συνολικά) έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου τροπαίου της φετινής σεζόν! Για την Τσέλσι έχασε πέναλτι ο Τιμπό Κουρτουά και ο Άλβαρο Μοράτα.