Ο απόηχος του «αιώνιου» ντέρμπι (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 2/3/2020 - 21:18

Στη «λευκή» ισοπαλία έμειναν και πάλι ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια, στο «αιώνιο» ντέρμπι της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος.

Οι πρωταγωνιστές των δύο ομάδων είπαν πολλά και ενδιαφέρονται στον απόηχο του ντέρμπι και οι δύο πλευρές έδωσαν το δικό τους σχόλιο αναφορικά με το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Μαρίνος Ουζουνίδης (ΑΠΟΕΛ): «Θέλαμε να πιέσουμε τον αντίπαλο από το ξεκίνημα, για να πάρουμε τον κόσμο με το μέρος μας και το καταφέραμε. Είχαμε ευκαιρίες αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε και να ανοίξουμε το σκορ. Η ομάδα είναι πολύ κουρασμένη και ξέραμε ότι όσο περνούσε η ώρα δεν θα είχαμε την ίδια ενέργεια. Αυτό φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο, και δεν είχαμε σωστές επιλογές, αλλά είμαι ικανοποιημένος με τα παιδιά που έδειξαν πόσο το θέλανε. Ξέραμε ότι έπρεπε να είχαμε υπομονή γιατί πολλές φορές όταν ρισκάρεις, τότε χάνεις. Συνεχίζουμε, τώρα μπαίνουμε σε μια άλλη διαδικασία, θα είμαστε πιο ξεκούραστοι. Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και θα μπορούσαν να κερδίσουνε και οι δύο ομάδες».

Για την κούραση: «Είχαμε ένα πλάνο και πήγε καλά. Κάναμε ευκαιρίες αλλά δεν ήρθε γκολ. Κούραση υπάρχει, δεν είναι εύκολο να το ξεπεράσεις. Μπαίνουμε σε μια φάση που δεν μπορούμε να αλλάζουμε εφτά παίκτες. Ήταν ένα μειονέκτημα τα πολλά συνεχόμενα παιχνίδια. Άλλη λίστα στην Ευρώπη, άλλη στο πρωτάθλημα. Πρέπει να βρούμε μια καλύτερη συνοχή. Ελπίζω να μην έχουμε τραυματισμούς. Αλλά δεν περιμένω η κούραση να φύγει από την μια στιγμή στην άλλη. Οι αλλαγές δεν έδωσαν αυτό που θέλαμε, αλλά μια ομάδα πρέπει να λειτουργεί όλη καλά. Δεν περιμένω από ένα παίκτη, δεν έχουμε τον Μέσι. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν κυρίαρχοι, αλλά δεν πετύχαμε το γκολ. Αυτό που έχει σημασία είναι η εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου να την μεγαλώσουμε σε χρόνο».

Για την επίθεση του ΑΠΟΕΛ: «Με τον Ντέβι και τον Μούσα είμαστε πιο γρήγοροι. Αλλά το σχέδιο το κάνεις ανάλογα με τον αντίπαλο, η Ομόνοια είναι η καλύτερη ομάδα στην άμυνα. Μας βγήκε το πλάνο που κάναμε, αλλά δεν πετύχαμε γκολ. Είμαι ευχαριστημένος, αν θα το συνεχίσουμε θα το δούμε ανάλογα με τον αντίπαλο, αλλά είναι αλήθεια ότι μας έδωσε ταχύτητα».

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Ήταν δύσκολο το παιχνίδι κόντρα σε μια καλή ομάδα και κάποτε η ισοπαλία δεν είναι κακό αποτέλεσμα όπως σήμερα για εμάς το 0-0 δεν είναι άσχημο. Σίγουρα δεν κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι, δεν τα παρατήσαμε και παλέψαμε και είχαμε ευκαιρίες για να σκοράρουμε όπως το πρώτο ημίχρονο με μια ξεκάθαρη ευκαιρία. Οι δυο ομάδες είχαν τις δικές τους ευκαιρίες. Ας μην ξεχνάμε πως είναι μια ομάδα με 7 συνεχόμενα πρωταθλήματα. Είμαι ευχαριστημένος με τη συμπεριφορά των ποδοσφαιριστών μου και συνεχίζουμε να εξελισσόμαστε. Αν θέλουμε να συνεχίσουμε να είμαστε πετυχημένοι πρέπει να μάθουμε πως μπορούμε να διαχειριζόμαστε τέτοια παιχνίδια. Η διαφορά ανάμεσα στα δύο ντέρμπι είναι οι αλλαγή προπονητή στον ΑΠΟΕΛ. Αυτό αλλάζει τον τρόπο παιχνιδιού τους. Πιστεύω πως ο ΑΠΟΕΛ θα βελτιωθεί και άλλο γιατί δεν θα έχει την Ευρώπη στα πόδια του. Ήταν παρόμοιο το ντέρμπι με αυτό του πρώτου γύρου. Το γεγονός πως είμαστε πρώτοι σημαίνει πως κάνουμε πρόοδο και σίγουρα είναι σημαντικό. Προτιμώ να είμαι πρώτος παρά δεύτερος, αλλά πρέπει να δουλέψουμε για να το διαχειριστούμε και ταυτόχρονα να εξελιχθούμε. Ναι είμαστε πρώτοι τώρα αλλά η σεζόν τελειώνει τον Μάη. Έχουμε 10 παιχνίδια δύσκολα με πολύ καλές ομάδες. Δεν έχουμε την εμπειρία σε αυτή τη θέση όπως το ΑΠΟΕΛ αλλά συνεχίζουμε να δουλεύουμε και να εξελισσόμαστε και νιώθουμε πως έχουμε πράγματα για να πετύχουμε».

Για τον Βίτορ Γκόμες: «Ναι είναι καλός παίκτης και το ξέρουμε. Ήταν πολύ καλός σήμερα. Είχε πρόβλημα με κτύπημα μετά το παιχνίδι με την ΕΝΠ και έχασε κάποιες προπονήσεις. Ο Γιόρντι ερχόταν από τραυματισμό. Έχουμε τρεις χαφ και έτσι δεν θέλαμε να τους βάλουμε και τους τρεις. Ο Κούσουλος έπαιξε 90 λεπτά και ο Γιόρντι με τον Βίτορ μοιράστηκαν το παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο ήταν δύσκολο γιατί δεν ήμασταν τόσο καλοί στο να πιέζουμε και στο δεύτερο ήμασταν καλύτεροι με περισσότερη κίνηση. Ο Βίτορ είναι πολύ καλός παίκτης. Σίγουρα σε κανένα παίκτη δεν αρέσει να μένει στον πάγκο αλλά ο Βίτορ είναι ομαδικός παίκτης και μας βοήθησε. Ο Κούσουλος επίσης βελτιώνεται με τη μπάλα και είμαι χαρούμενος, ενώ και ο Κακουλλής βοήθησε και έδειξε πράγματα κάτι που δεν με ξάφνιασε. Είναι σημαντικό να αυξάνεται η ανταγωνιστικότητα στο ρόστερ».

Νικόλας Ιωάννου (ΑΠΟΕΛ): «Ξέραμε πόσο σημαντικό παιχνίδι είναι. Μπήκαμε να παλέψουμε και στα πρώτα είκοσι λεπτά έπρεπε να ήταν 2-0. Στο δεύτερο προσπαθήσαμε, αλλά ήρθε και η κούραση και έμεινε το 0-0. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι αλλά παρά να χάσουμε καλύτερα η ισοπαλία».

Έρικ Μποτεάκ (Ομόνοια): «Για εμάς δεν είναι κακό αποτέλεσμα γιατί είμαστε στην πρώτη θέση μαζί με την Ανόρθωση. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί, είχαμε νευρικότητα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλοί και είμαστε ευχαριστημένοι».

Μάικ Γένσεν (ΑΠΟΕΛ): «Δεν είμαστε ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα. Μπήκαμε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι, φτιάξαμε πολλές ευκαιρίες αλλά δεν σκοράραμε. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν θυμίζαμε την εικόνα του πρώτου μέρους, κατεβάσαμε στροφές και δεν τα καταφέραμε να κερδίσουμε. Ο ΑΠΟΕΛ είναι φτιαγμένος για αγώνες όπως τα πλέι οφ. Έχουμε παράδοση σε αυτή τη φάση, πιστεύουμε στις δυνατότητές μας και σίγουρα είμαστε ανυπόμονοι για αυτά τα παιχνίδια».

Μίχαελ Λούφτνερ (Ομόνοια): «Πιστεύω πως το τελικό αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Στα πρώτα λεπτά ήταν καλύτερος ο αντίπαλος, όμως κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο εμείς ήμασταν καλύτεροι. Είχαμε κάποια προβλήματα στην αρχή, τα διορθώσαμε στη συνέχεια και χάσαμε τις δικές μας καλές ευκαιρίες για γκολ», είπε αρχικά. Προτιμάω αυτή τη φάση των πλέι οφ, γίνονται μεγάλα παιχνίδια με περισσότερο κόσμο».

Ντράγκαν Μιχαΐλοβιτς (ΑΠΟΕΛ - μεικτή ζώνη):

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Αγωνιστικά και οι δύο προπονητές αποτύπωσαν τι έγινε. Ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο ημίχρονο σταδιακά χάναμε μέτρα. Ευελπιστώ γιατί είχαμε ένα μεγάλο κύκλο αγώνων ότι θα μεγαλώσουμε το καλό διάστημα. Ο ΑΠΟΕΛ απέδειξε και κόντρα στις μεγάλες ομάδες του πρωταθλήματος ότι όταν παίζουμε με βάση τις πραγματικές δυνατότητές μας με ενέργεια μπορούμε να επιβληθούμε και να κερδίζουμε οποιοδήποτε αντίπαλο. Έχουμε κάποιες ερωτήσεις να απαντήσουμε σε σχέση με την αποτελεσματικότητά μας το οποίο μας βασανίζει. Πρέπει να βρούμε τη λύση όσο πιο σύντομα γίνεται και αν τα καταφέρουμε τότε θα αυξήσουμε τις πιθανότητες η μοίρα μας να εξαρτάται από τα δικά μας πόδια. Πρέπει να είμαστε πιο αποτελεσματικοί. Την στιγμή της πλήρους υπεροχής μας με την κατοχή να φτάνει σε ψηλό επίπεδο θα έπρεπε να ήμασταν πι αποτελεσματικοί. Ο αντίπαλος τερματοφύλακας τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με έξι αποκρούσεις. Πρέπει να αδειάσουμε το μυαλό μας με όλα όσα είχαμε τους τελευταίους μήνες και να κοιτάξουμε μπροστά».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Εμείς θα εστιάσουμε στην επόμενη μέρα. Κυρίως εμείς αυτό που θα δουλέψουμε περισσότερο είναι στον τρόπο με τον οποίο ξεκινήσαμε το παιχνίδι, κάποια σημεία πρέπει να μάθουμε να τα διαχειριζόμαστε καλύτερα. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο μισάωρο του αγώνα, στη συνέχεια ισορροπήσαμε και με λίγη περισσότερη προσοχή θα μπορούσαμε να σκοράρουμε. Η επόμενη μέρα μας βρίσκει για το ματς με την ΑΕΛ. Ένα παιχνίδι δύσκολο και σημαντικό για την πορεία της ομάδας. Μένουν άλλα 10 δύσκολα παιχνίδι, πρέπει να είμαστε σοβαροί και θα δούμε που θα οδηγηθεί η ομάδα».