«Νίκησε» τον Γιάρεμτσουκ ο Στρακόσα και η Αλβανία μπήκε με το δεξί

Σάββατο, 7/9/2024 - 23:53

Σπουδαία εμφάνιση από την Αλβανία, που κατάφερε με ήρωες τους Ισμαΐλι και Ασάνι να «λυγίσει» με 2-1 την Ουκρανία και πήρε τρεις βαθμούς… χρυσάφι, για την πρεμιέρα του 1ου ομίλου στο Β’ γκρουπ δυναμικότητας, για το Nations League.

Οι τυπικά γηπεδούχοι Ουκρανοί στην Πράγα, πήραν το προβάδισμα με τον Κονόπλια στο 49ο λεπτό.

Οι Αλβανοί όμως δεν το έβαλαν κάτω και με μία τρομερή αντεπίθεση, βρήκαν γκολ ισοφάρισης στο 54’, με τον Ισμαΐλι, ενώ στο 66’ ο Ασάνι ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Γεωργία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Τσεχία και με τεσσάρα βρίσκεται στη κορυφή του ομίλου, σε ισοβαθμία με την Αλβανία.

Ο Κβαρατσχέλια άνοιξε τον «χορο» των γκολ με πέναλτι στο 33ο λεπτό.

Το προβάδισμα της ομάδας του διπλασίασε ο Τσακβετάτζε στο 53’, ενώ 10 λεπτά μετά ο Μικαουτάτζε ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κοτσορασβίλι για το 4-0 στο 66ο λεπτό.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Χάσεκ ήταν να μειώσει σε 4-1 με τον Κάλβαχ στο 80ο λεπτό.