Εντυπωσιακή Αγγλία, «καθάρισε» από το ημίχρονο την Ιρλανδία

Σάββατο, 7/9/2024 - 21:07

Εντυπωσιακή πρεμιέρα στο Nations League για την Αγγλία! Στη «μετά Σάουθγκεϊτ» εποχή, τα «τρία λιοντάρια» πέρασαν για… πλάκα από την έδρα της Ιρλανδίας, καθαρίζοντας από ημίχρονο για να πάρουν το τρίποντο (0-2).

Πρώτη φορά μετά από 16 ματς που η Αγγλία βρήκε δύο γκολ στο πρώτο μέρος, με την ομάδα να έχει εξαιρετική εικόνα και να έχει για σκόρερ δύο παίκτες που έχουν παίξει κατά το παρελθόν και στα τμήματα υποδομής στην Ιρλανδία, τους Ράις και Γκρίλις.

Δυνατά μπήκε η Αγγλία στο ματς, με τον Ράις στο 11ο λεπτό να ανοίγει το σκορ, με τον 25χρονο να μην το πανηγυρίζει λόγω του παρελθόντος του. Τα «τρία λιοντάρια» είχαν πάρει φόρα και ο Γκρίλις στο 26' έγραψε το 2-0, με τους φιλοξενούμενους γενικότερα να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και να πιέζουν συνεχώς την αντίπαλη εστία.

Η Ιρλανδία προσπαθούσε στις αντεπιθέσεις να φτιάξει κάποια φάση και να απειλήσει, ωστόσο τελευταία στιγμή τα χαλούσε. Η Αγγλία συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο να είναι κυρίαρχη, με τους δυο προπονητές να κάνουν αλλαγές και ο ρυθμός να μην είναι τόσο φρενήρης.

Τελικά το 2-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με την Αγγλία να ξεκινάει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Nations League!