Μυθικός Κριστιάνο, γκέλα για Ισπανία, νίκη μετά από 20 χρόνια για το Σαν Μαρίνο

Πέμπτη, 5/9/2024 - 23:59

Ποδαρικό με το δεξί για την Πορτογαλία στη βραδιά του Κριστιάνο. Η ομάδα του Μαρτίνεθ λύγισε με 2-1 την Κροατία στη Λισαβόνα στην πρεμιέρα του Nations League. Τρομερό «διπλό» της Πολωνίας στην έδρα της Σκωτίας με σκορ 3-2.

Η Πορτογαλία άφησε πίσω την -όχι πετυχημένη- παρουσία της στο Euro 2024, ξεκινώντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Nations League. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Νταλότ έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη στους Ίβηρες. Αφού αξιοποίησε την μπαλιά του Μπ. Φερνάντες και με εκτελώντας τον Λιβάκοβιτς στην κλειστή του γωνία, άνοιξε το σκορ. Στο 34’ ήρθε η σειρά του Κριστιάνο. Άλλωστε ήταν αναμενόμενο ότι αυτή θα ήταν η βραδιά του. Εκμεταλλευόμενος την ωραία σέντρα του Μέντες από τα αριστερά πλάσαρε από κοντά τον γκολκίπερ της Φενέρμπαχτσε και έφτασε τα 900 γκολ στην καριέρα του.

Τρομερή ματσάρα έγινε στο Σκωτία-Πολωνία, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν 3-2. Στο πρώτο μέρος ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 2-0. Διότι άνοιξαν και έκλεισαν εξαιρετικά το ημίχρονο, με τον Σεμπαστιάν Σιμάνσκι να βρίσκει δίχτυα στο 8’ και τον Λεβαντόφσκι στο 44ο λεπτό.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων ξεκίνησε με το «καλημέρα» στο β’ μέρος, με τον Γκίλμουρ να μειώνει στο 46’, ενώ ισοφάρισε ο ΜακΤόμινεϊ στο 76ο λεπτό. Η τελευταία κουβέντα άνηκε στην Πολωνία, με τον Ζαλέφσκι να σημειώνει «χρυσό» γκολ στο 97’ με εκτέλεση πέναλτι.

Άκουσέ το Ευρώπη: Το Σαν Μαρίνο νίκησε μετά από 20 χρόνια

Στην ιστορία θα μείνει χαραγμένη η 5η Σεπτεμβρίου 2024 για το Σαν Μαρίνο!

Το μικρό κρατίδιο -5ο μικρότερο στον πλανήτη, που βρίσκεται στην κεντρική ιταλική χερσόνησο, στη βορειοανατολική πλευρά των Απεννίνων, πανηγυρίζει για την πρώτη νίκη της εθνικής του ομάδας ποδοσφαίρου μετά από 20 χρόνια.

Στην πρεμιέρα του Nations League για τη σεζόν 2024/25, το Σαν Μαρίνο νίκησε 1-0 το Λιχτενστάιν στο «San Marino Stadium», με χρυσό σκόρερ τον 19χρονο Νίκο Σενσόλι. Ο πιτσιρικάς αγωνίζεται στη San Marino Academy και πέρυσι είχε ένα πέρασμα ως δανεικός από την ιταλική Σαντζουλιάνο της 4ης κατηγορίας.

Περιττό να πούμε ότι το γκολ του Σενσόλι στο 53' πανηγυρίστηκε περίπου σαν… χρυσό γκολ στην παράταση τελικού Παγκοσμίου Κυπέλλου, οπότε μπορείτε να καταλάβετε τι έγινε μετά και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Οι μερικές εκατοντάδες φίλαθλοι του Σαν Μαρίνο, όρθιοι, ειδικά μετά το 1-0, δεν σταμάτησαν να φωνάζουν και μόλις έληξε το παιχνίδι, το ξέσπασμα χαράς ήταν άνευ προηγουμένου, τη στιγμή, δε, που μέσα στο γήπεδο οι γηπεδούχοι, παίκτες και τεχνικό τιμ, έγιναν ένα κουβάρι! Αρκετοί, μάλιστα, εξ αυτών έκλαιγαν με αναφιλητά! Για την ιστορία, ο προπονητής, που οδήγησε το Σαν Μαρίνο στην πρώτη του νίκη μετά από μια 20ετία, είναι ο παλιός Ιταλός στόπερ Ρομπέρτο Τσεβόλι.

Ένα απίστευτο στατιστικό είναι πως το Σαν Μαρίνο είχε να κερδίσει 140 παιχνίδια και περισσότερα από 12.600 λεπτά! Η τελευταία του επικράτηση ήταν σε ένα φιλικό, πάλι με το Λιχτενστάιν 1-0, στις 28 Απριλίου 2004. Το γκολ τότε το είχε πετύχει ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Λιχτενστάιν με… 8 τέρματα, Άντι Σέλβα.

Πλέον, με το «τρίποντο» αυτό το Σαν Μαρίνο παίρνει κεφάλι στο Group 1 της League D και ονειρεύεται άνοδο στη 3η κατηγορία.

Πρώτη γκέλα μετά το Ευρωπαϊκό: Έπεσε στον ανίκητο Ραΐκοβιτς και έχασε βαθμούς η Ισπανία.

Κόλλησε στο «Ράικο Μίτιτς» η Ισπανία! Η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε ήρθε ισόπαλη 0-0 με την Σερβία, για την πρώτη αγωνιστική του Nations League. Στο άλλο ματς του 4ου ομίλου, η Δανία νίκησε με 2-0 την Ελβετία.

Στο Βελιγράδι λοιπόν, η ομάδα του Ντράγκαν Στοΐκοβιτς είχε τις κλασικότερες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, με την Ισπανία να... ξυπνάει από το 25' και έπειτα. Η Σερβία είχε μια μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 34', όταν ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκανε την ατομική ενέργεια και μυθική κάθετη, κόβοντας στα δύο την άμυνα της «φούρια ρόχα» και έβγαλε τον Λούκα Γιόβιτς απέναντι από τον Ντάβιντ Ράγια. Παρόλα αυτά, ο σέντερ φορ της Σερβίας έκανε κάκιστο τελείωμα από πλεονεκτική θέση, αφού δεν βρήκε καν εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ισπανία έδειξε ξανά τον καλό της εαυτό και απειλούσε συνεχώς την αντίπαλη εστία. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν απέναντί τους τον φανταστικό Ραΐκοβιτς ο οποίος με τις φοβερές επεμβάσεις του κράτησε καθαρή την εστία του. Κάπως έτσι το 0-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με τον ρυθμό να είναι εξαιρετικός και τη Σερβία να παίρνει σπουδαίο βαθμό κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, παρότι αγωνίστηκε χωρίς Βλάχοβιτς, Μίτροβιτς και Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

Από την άλλη, η Δανία επικράτησε 2-0 της Ελβετίας και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την 1η αγωνιστική. Οι Ελβετοί από το 50' και μετά έμειναν με 10 παίκτες, ενώ ο Ντοργκού στο 82' έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τη Δανία. Ο Τζάκα στο 87ο λεπτό αντίκρισε δεύτερη κίτρινη, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο της ομάδας του, αφήνοντάς την με 9 παίκτες. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Χόιμπιεργκ στο 90+2' ο οποίος έγραψε το 2-0.

j

Eκκίνηση με το δεξί για Β. Ιρλανδία - Όλα... μηδέν στη Βουδαπέστη

Πρεμιέρα με το δεξί στο Nations League για τη Βόρεια Ιρλανδία!

Η ομάδα του Μάικλ Ο’Νιλ επικράτησε 2-0 του Λουξεμβούργου και έκανε ιδανική εκκίνηση στον 3ο όμιλο της League C.

Τα πάντα κρίθηκαν σε ένα εκρηκτικό εξάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν δίχτυα στην πρώτη τους τελική χάρη στο τελείωμα του ΜακΝερ στο 11ο λεπτό. Και έξι λεπτά αργότερα, ο Μπαλάρντ εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σαβίλ για να γράψει το 2-0. Και κάπου εκεί, το παιχνίδι έσβησε. Οι Βορειοϊρλανδοί ήλεγξαν απόλυτο το τέμπο, για να διατηρήσουν το σκορ ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και επί της ουσίας χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα.

Στο ουδέτερο γήπεδο της Βουδαπέστης, η Λευκορωσία κόλλησε στο 0-0 με τη Βουλγαρία σε μια αναμέτρηση με… ελληνικό ενδιαφέρον. Διότι για τους γηπεδούχους ξεκίνησε βασικός ο μέσος του Αστέρα Τρίπολης, Εβγκένι Γιαμπλόνσκι, ενώ για τους φιλοξενούμενους αγωνίστηκε για 83 λεπτά ο Κίριλ Ντεσπόντοφ του ΠΑΟΚ. Αμφότεροι είχαν καλή παρουσία, αλλά κανείς εκ των δύο δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του για να πάρει κάτι περισσότερο από τον βαθμό.

Ιδανική πρεμιέρα για τη Σλοβακία, με τον Σούσλοφ να «καθαρίζει» τους Εσθονούς

Σπουδαία εμφάνιση για τη Σλοβακία που πήρε και τους τρεις πόντους στην έδρα της Εσθονίας, με το «φτωχό» 1-0, στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου για το Γ’ γκρουπ δυναμικότητας στο Nations League. Οι φιλοξενούμενοι κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, χωρίς όμως να μπορέσουν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο «λυτρωτής» για την ομάδα του Φραντσέσκο Καλτσόνα, ήταν ο Σούσλοφ, ο οποίος είδε την μπάλα να του στρώνεται μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 1-0, στο 70ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης, παρά την πίεση που άσκησαν οι Σλοβάκοι για να διευρύνουν τον προβάδισμα τους. Πάτησε κορυφή η Σλοβακία και βρίσκεται σε ισοβαθμία με την Σουηδία στους τρεις βαθμούς, μετά το τέλος της 1ης αγωνιστικής.