Τελικό: Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 10/3/2021 - 17:49

Έκλεισε θέση για τα ημιτελικά του κυπέλλου ο ΑΠΟΕΛ…

Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας στη ρεβάνς των προημιτελικών χάρις στο γκολ του Σαμπάλα στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης. Γκολ το οποίο ήταν αρκετό για να ανατρέψει το 1-1 της πρώτης αναμέτρησης.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα 45 λεπτά. Οι «γαλαζοκίτρινοι», δεδομένου ότι έψαχναν το γκολ για να πάρουν το προβάδισμα πρόκρισης, βγήκαν μπροστά, πίεσαν και δημιούργησαν μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Φαμπιάνο, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.

Από την πλευρά της η Ομόνοια περίμενε στο δικό της μισό τον ΑΠΟΕΛ. Οι «πράσινοι» απείλησαν ελάχιστα την εστία του Ουζόχο αφού κατά κύριο λόγο προσπάθησαν να υπερασπιστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα της πρώτης αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια βελτιώθηκε, κράτησε περισσότερο μπάλα και προσπάθησε να δημιουργήσει το δικό της παιχνίδι ενώ ο ΑΠΟΕΛ δυσκολευόταν να βρει χώρους για να μπει στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις όμως έκανε τη… ζημιά στο τέλος.

Την ερχόμενη αγωνιστική των play-off (3η) η Ομόνοια πάει στο Τσίρειο για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ (13/03 – 18:30), ενώ ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί την Καρμιώτισσα στο ΓΣΠ την Καθαρά Δευτέρα (15/03 – 19:00).

17:45
90' Άλλα τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος

Μπροστά στο σκορ με 1-0 ο ΑΠΟΕΛ που έχει το σκορ πρόκρισης.

10/03/2021
17:40
85' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ζόρζε αντί του Γκάρνερ.

Σατσιάς αντί του Εντονγκαλά.

10/03/2021
17:39
83' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Τσέποβιτς και Ασάντε στις θέσεις των Ντούρις και Παπουλή.

10/03/2021
    17:36
    80' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Φοβερό σουτ του Σαμπάλα, νίκησε τον Φαμπιάνο για να κάνει το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

10/03/2021
    17:34
    79' Τρίτη αλλαγή για την Ομόνοια

Κίκο εκτός για να μπει ο Γιάν Λέτσιακς.

10/03/2021
    17:32
    77' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μπεν Σαχάρ στη θέση του Ντε Βινσέντι.

10/03/2021
    17:31
    76' «Απαντά» στις ευκαιρίες ο ΑΠΟΕΛ

Κλέψιμο του Εντονγκαλά, μπήκε στην περιοχή όμως το γύρισμα του ήταν κάκιστο αφού ο Λανγκ έδιωξε σε κόρνερ. Παραμόνευαν δύο παίκτες του ΑΠΟΕΛ για να στείλουν τη μπάλα στα δίκτυα.

10/03/2021
    17:30
    75' Δοκάρι για την Ομόνοια

Μπήκε στην περιοχή ο Τζιωνής έκανε το πλασέ όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

10/03/2021
    17:29
    74' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Μποτεάκ πέρασε ο Λοΐζου και στη θέση του Παναγιώτου πέρασε ο Κούσουλος.

10/03/2021
    17:25
    70' Ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο

Πολύ πιο ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες ωστόσο να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στην δημιουργία.

10/03/2021
      17:11
      55' Παραμένει το 0-0 στην αναμέτρηση

Καλύτερη η Ομόνοια στα πρώτα στάδια του δευτέρου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» κρατάνε περισσότερο μπάλα και προσπαθούν να δημιουργήσουν το παιχνίδι τους. Ο ΑΠΟΕΛ ακόμη δε βγήκε μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο με αξιώσεις.

10/03/2021
      17:00
      46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Στη θέση του Βίκτωρ Κλωναρίδη, πέρασε ο Κατσαντώνης. Με τους ίδιους έντεκα συνεχίζει το παιχνίδι η Ομόνοια.

10/03/2021
      16:45
      Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 0-0 το ντέρμπι αιωνίων
      10/03/2021
      16:43
      45' Άλλο ένα επιπλέον λεπτό για το τέλος

Πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες.

10/03/2021
      16:42
      43' Απειλεί ξανά ο ΑΠΟΕΛ

Σέντρα στην περιοχή, άστοχη έξοδος του Φαμπιάνο όμως ο Ενσούε προ κενού τέρματος αιφνιδιάστηκε και έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία με το κεφάλι.

10/03/2021
      16:32
      33' Νέα τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σάντος έπιασε την κεφαλιά όμως ο Τζιωνής και πάλι πάνω στη γραμμή έσωσε την Ομόνοια από βέβαιο γκολ.

10/03/2021
      16:24
      26' Διπλή τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ενσούε έπιασε την κεφαλιά, με τον Τζιωνή πάνω στη γραμμή να διώχνει τη μπάλα. Στη συνέχεια της φάσης, ο Σαμπάλα έξω από την περιοχή επιχείρησε το σουτ όμως ο Φαμπιάνο έπεσε και έσωσε ξανά το «τριφύλλι».

10/03/2021
      16:22
      24' Πρώτη τελική για την Ομόνοια

Συρτή εκτέλεση φάουλ από τον Κίκο, με τον Γκόμες να κάνει την προβολή όμως η μπάλα έφυγε έξω.

10/03/2021
      16:20
      21' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Αποχωρεί με ενοχλήσεις ο Ανούαρ για να μπει στο παιχνίδι ο Λουντέμο.

10/03/2021
      16:14
      15' Απειλεί ξανά ο ΑΠΟΕΛ

Ο Ενσούε μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Ζαχίντ, από καλή θέση ο Νορβηγός έκανε το σουτ όμως ο Φαμπιάνο είπε ξανά «όχι». Ζήτησαν πέναλτι του ΑΠΟΕΛ για χέρι του Μαυρία όμως δεν υπάρχει παράβαση σύμφωνα με το VAR.

10/03/2021
      16:12
      13' Φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Συρτή σέντρα του Κλωναρίδη στο ύψος της μικρής περιοχής με τον Ζαχίντ να μην πιάνει γεμάτα την προβολή και τον Φαμπιάνο να μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια τη μπάλα.

10/03/2021
      16:07
      8' Ισορροπημένα τα πρώτα λεπτά

Ο ΑΠΟΕΛ κρατά μπάλα σε αυτά τα πρώτα λεπτά έξω από την περιοχή της Ομόνοιας. Οι «πράσινοι» περιμένουν στο δικό τους μισό του γηπέδου.

10/03/2021
          15:59
          1' Έναρξη της αναμέτρησης

Στη σέντρα η Ομόνοια.

10/03/2021
          15:55
          Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις η Ομόνοια, με τις γαλαζοκίτρινες ο ΑΠΟΕΛ.

Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Σαρωτικές αλλαγές από τον Μπεργκ. Ο Νορβηγός τεχνικός πραγματοποίησε εννέα (!) αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος, αφού μόνο οι Φαμπιάνο και Λούφτνερ διατηρήθηκαν στο αρχικό σχήμα.

Ο Φαμπιάνο θα είναι ξανά στο τέρμα, με τους Λούφτνερ και Λανγκ να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά του. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα κινηθεί ο Κίκο, με τον Χάρη Μαυρία να αγωνίζεται στα δεξιά.

Παναγιώτου και Βίτορ θα συνθέσουν το δίδυμο στη μεσαία γραμμή για το «τριφύλλι». Μποτεάκ (δεξιά) και Τζιωνής (αριστερά) θα κινηθούν στα άκρα της επίθεσης ενώ ο Φώτης Παπουλής θα έχει ρόλο οργανωτή ως επιτελικός μέσος. Μοναδικός προωθημένος για την Ομόνοια, ο Μίχαλ Ντούρις.

Στον πάγκο: Παναγή, Λέτσιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Κούσουλος, Γκόμεθ, Λοΐζου, Ασάντε, Τσέποβιτς

10/03/2021
          14:50
          H ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Με έξι αλλαγές σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα κόντρα στην Πάφο παρατάσσει τον ΑΠΟΕΛ ο Σάββας Πουσαϊτίδης.

Ο Ελλαδίτης τεχνικός έδωσε φανέλα βασικού στους Ενσούε, Βινίσιους, Σαμπάλα, Ζαχίντ, Εντονγκαλά και Γκάρνερ στις θέσεις των Σιέλη, Ζορζε, Γουίλερ, Σατσιά, Κατσαντώνη και Μπεν Σαχάρ.

Ο Ουζόχο θα είναι ξανά κάτω από το τέρμα, με τους Βινίσιους και Σάντος να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά του. Αριστερά στην άμυνα ο Σαμπάλα, με τον Εμίλιο Ενσούε να κινείται στα δεξιά. Στη μεσαία γραμμή ο Ανουάρ με τον Τόμας Ντε Βινσέντι.

Πιο μπροστά σε ρόλο οργανωτή θα είναι ο Γκάγιας Ζαχίντ, με τους Εντονγκαλά και Κλωναρίδη να αγωνίζονται στα άκρα της επίθεσης. Μοναδικός προωθημένος στην επίθεση για τον ΑΠΟΕΛ ο Τζο Γκάρνερ. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον προπονητή του ΑΠΟΕΛ.

Στον πάγκο: Σίλβα, Ζόρζε, Λουντέμο, Νουχίου, Σαχάρ, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Γουίλερ, Σιέλης

10/03/2021
          14:45

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λανγκ, Κίκο, Γκόμες, Παναγιώτου, Τζιωνής, Μποτεάκ, Παπουλής, Ντούρις

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Βινίσιους, Σάντος, Σαμπάλα, Ενσούε, Ανουάρ, Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ, Εντονγκαλά, Κλωναρίδης, Γκάρνερ

10/03/2021
          14:40
          Τα στιγμιότυπα του πρώτου προημιτελικού μεταξύ των δύο ομάδων

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο πρώτος προημιτελικός μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της Ομόνοιας καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1.

Το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ άνοιξε στο 51ο λεπτό με τον Βίκτρω Κλωναρίδη όμως η… απάντηση της Ομόνοιας ήταν άμεση καθώς ο Τιάγκο στο 54ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα.