«Ξέρανε» την Ομόνοια και προκρίθηκε στα ημιτελικά ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 10/3/2021 - 17:49

Λύτρωση και... πρόκριση!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας, στη ρεβάνς του 1-1 για τους «8» του κυπέλλου, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» φάνηκαν αντάξιοι των προσδοκιών στο ματς της χρονιάς και κατάφεραν να πάρουν το ζητούμενο, μένοντας «ζωντανοί».

Σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα είχαν καλύτερη παρουσία, δημιούργησαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες και τελικά λυτρώθηκαν με γκολ του Σαμπάλα στο 80ο λεπτό.

Μακριά από τον καλό τους εαυτό οι «πράσινοι» που παρουσιάστηκαν με πολλές αλλαγές και το πλήρωσαν με αποκλεισμό από τη συνέχεια του κυπέλλου, δεχόμενοι και την πρώτη τους ήττα σε «αιώνιο» ντέρμπι.

Επόμενη υποχρέωση για την Ομόνοια το ερχόμενο Σάββατο (13/3, 18:30) στο Τσίρειο με την ΑΕΛ, για την 3η αγωνιστική των play-off του πρώτου γκρουπ.

Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί την ερχόμενη Δευτέρα (15/3, 19:00) την Καρμιώτισσα στο ΓΣΠ, για την 3η αγωνιστική των play-off του δεύτερου ομίλου.

Τα στιγμιότυπα του ντέρμπι

Στο 14' η πρώτη ευκαιρία του ματς και από πλευράς ΑΠΟΕΛ, με τον Κλωναρίδη από δεξιά να γυρίζει στην περιοχή για τον Ζαχίντ, με τον Μαυρία να προλαβαίνει και να βάζει την κόντρα προτού σουτάρει και ο Φαμπιάνο μάζεψε.

Δύο λεπτά μετά, ο Ενσούε έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ζαχίντ έξω από την περιοχή δοκίμασε το σουτ και ο Φαμπιάνο απομάκρυνε με τις γροθιές.

Στο 24ο λεπτό η πρώτη φάση της Ομόνοιας, με τον Κίκο να εκτελεί φάουλ και να σεντράρει στην περιοχή, με τον Γκόμες να κάνει την προβολή και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ έχασε νέα διπλή ευκαιρία, με τον Ενσούε αρχικά να πιάνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ και τον Τζιωνή να απομακρύνει πάνω στη γραμμή και στην εξέλιξη ο Κλωναρίδης σούταρε με τη μια από μακριά και ο Φαμπιάνο απέκρουσε.

00

Στο 33' οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν νέα ευκαιρία, με τον Ντε Βινσέντι να εκτελεί το κόρνερ, τον Σάντος να πιάνει μια καρφωτή και κεφαλιά και τον Τζιωνή ξανά να διώχνει πάνω στη γραμμή.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, στο 43ο λεπτό, ο Ντε Βινσέντι σέντραρε στην περιοχή, ο Φαμπιάνο έκανε λάθος έξοδο και ο Ενσούε που αιφνιδιάστηκε έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 75' ήρθε η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους και από πλευράς Ομόνοιας, με τον Τζιωνή από αριστερά να μπαίνει περιοχή και να κάνει το πλασέ, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Ένα λεπτό μετά ο ΑΠΟΕΛ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Εντογκαλά να γυρίζει στην περιοχή, εκεί όπου περίμενε ο Γκάρνερ για να σκοράρει, ήταν όμως αδύναμη η πάσα και πρόλαβε να απομακρύνει σωτήρια σε κόρνερ ο Λανγκ.

Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Σάντος πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο δεν ανησύχησε τον Φαμπιάνο που μάζεψε.

Στο 80ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Εντονγκαλά σέντραρε από δεξιά, ο Κατσαντώνης αρχικά δεν βρήκε καλά τη μπάλα, ο Μαυρίας απομάκρυνε με πισινή κεφαλιά, εκεί όμως που ήταν ο Σαμπάλα ο οποίος σούταρε με τη μια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.