«Λύγισε» την Ολλανδία στο φινάλε και πάει τελικό η Αγγλία (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Τετάρτη, 10/7/2024 - 23:55

Για δεύτερο συνεχόμενο Euro, η Αγγλία θα προσπαθήσει μέχρι τέλους να το... φέρει σπίτι!

Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ επικράτησε 2-1, με ανατροπή, της Ολλανδίας στο Ντόρτμουντ και έκλεισε θέση για τον τελικό του Βερολίνου, όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία την Κυριακή (14/07 - 22:00).

Μία γκολάρα του Σίμονς στο 7' έφερε από νωρίς μπροστά στο σκορ τους «οράνιε», που όμως είδαν τον Κέιν να ισοφαρίζει γρήγορα με πέναλτι (18') και, ενώ όλα έδειχναν ότι πάμε για παράταση, ένα τρομερό σουτ του Γουότκινς στο 90' έφερε τα πάνω, κάτω και λύτρωσε τα «τρία λιοντάρια».

*πηγή φωτογραφιών: ΑΡ
10/07/2024
23:55
Τέλος στο Ντόρτμουντ

Μεγάλη πρόκριση για τους Άγγλους κόντρα στους Ολλανδούς με 2-1.

.ιγ.

10/07/2024
23:50
90+1' Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Σίμονς και Ντάμφρις έξω για να μπουν ο Ζίρκζεϊ και Μπρόμπεϊ για τους Ολλανδούς. Κόνσκα και Γκάλαχερ μέσα για τους Άγγλους αντί των Σάκα και Μαϊνού.

10/07/2024
23:49
90' Γκολ για τους Άγγλους

Στην περιοχή ο Γουότκινς, έπιασε το δυνατό σουτ, νίκησε τον Φερμπρούγκεν και έκανε το 2-1 λίγα λεπτά πριν το φινάλε.

10/07/2024
23:47
88' Τελική για τους Άγγλους

Στην περιοχή ο Πάλμερ, έκανε το φαλτσαριστό σουτ χωρίς να βρίσκει στόχο.

10/07/2024
23:39
80' Διπλή αλλαγή για την Αγγλία

Πάλμερ αντί του Φόντεν και Γουότκινς αντί του Κέιν.

τγ

10/07/2024
23:38
79' Σκοράρει η Αγγλία, ακυρώνεται το γκολ

Μπήκε στην περιοχή από πλάγια ο Γουόλκερ, έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Σάκα να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα.

Το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθώς ήταν εκτεθειμένος ο άσος της Σίτι.

10/07/2024
23:37
78' Tελική για τους «οράνιε»

Σέντρα στην περιοχή, δεν απομάκρυναν σωστά οι Άγγλοι, με τον Σίμονς να πιάνει το βολέ από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα «έσκασε» στο έδαφος και κατέληξε χωρίς προβλήματα στα χέρια του Πίκφορντ.

10/07/2024
23:24
65' Mεγάλη στιγμή για την Ολλανδία

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Φαν Ντάικ έβαλε την προβολή με τον Πίκφορντ να πέφτει και να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

10/07/2024
23:15
55' Δέκα λεπτά χωρίς κάτι το αξιόλογο στο δεύτερο μέρος

Αρκετά προσεκτικές στις κινήσεις τους οι δύο ομάδες, δεν καταγράψαμε μέχρι στιγμής κάποια αξιόλογη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο.

0

10/07/2024
23:04
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Από μια αλλαγή για τις δύο ομάδες. Ο Σο μπαίνει για τους Άγγλους αντί του Τρίπιερ. Βέγχορστ μέσα αντί του Μάλεν για τους Ολλανδούς.

10/07/2024
22:49
Ημίχρονο στο Ντόρτμουντ

Μετά το πρώτο 45λεπτό οι δύο ομάδες βρίσκονται στα... ίσα.

Τα γκολ των Σίμονς (7') και Κέιν (18' πέν.) διαμορφώνουν το μέχρι τώρα αποτέλεσμα (1-1), με τους Άγγλους να έχουν την υπεροχή.

00

10/07/2024
22:45
45' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 1-1 για τις δύο ομάδες.

10/07/2024
22:34
35' Aλλαγή για την Ολλανδία

Εκτός ο Ντεπάι, στη θέση του ο Φέρμαν. Αναγκαστική κίνηση για τους «οράνιε».

10/07/2024
22:31
32' Απαντά στα... δοκάρια η Αγγλία

Φαλτσαριστό πλασέ εκτός περιοχής από τον Φόντεν, η μπάλα στο δεξί δοκάρι της Ολλανδίας και έξω.

10/07/2024
22:29
30' Δοκάρι για την Ολλανδία

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντάμφρις έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει έξω.

10/07/2024
22:23
23' Σώζει στη... γραμμή ο Ντάμφρις

Ο Φόντεν μπήκε στην περιοχή, πήγε πολύ πλάγια και επιχείρησε το σουτ, νίκησε τον τερματοφύλακα των Ολλανδών όμως ο Ντάμφρις ακριβώς πάνω στη γραμμή έδιωξε τη μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίκτυα.

10/07/2024
22:17
17' Γκολ για την Αγγλία

Εύστοχος ο Χάρι Κέιν από τη λευκή βούλα, φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

10/07/2024
22:15
16' Πέναλτι για την Αγγλία

Μετά από την on field review της φάσης, ο διαιτητής αποφάσισε πως υπάρχει παράβαση.

,mm

10/07/2024
22:14
14' Ζητά πέναλτι η Αγγλία

Ο Κέιν έπιασε το σουτ στην κίνηση όμως συγκρούστηκε με τον Ντάμφρις. Η φάση εξετάστηκε από το VAR, καλώντας τον Γερμανό ρεφ για on field review.

10/07/2024
22:13
13' Σουτ για την Αγγλία

Μακρινό σουτ του Κέιν, ο Φερμπρούγκεν έπεσε στη γωνία και έδιωξε τον κίνδυνο.

10/07/2024
22:07
7' Γκολ για την Ολλανδία

Ο Σίμονς έκανε το σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Πίκφορντ και έβαλε μπροστά τους «οράνιε».

10/07/2024
22:00
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα οι Εγγλέζοι.

10/07/2024
21:58
Στο πλευρό της Αγγλίας και η Adele

H παγκοσμίου φήμης Αγγλίδα τραγουδίστρια, Adele, δίνει το παρών της στο Ντόρτμουντ για να παρακολουθήσει δια ζώσης την αναμέτρηση της χώρας της.

ψ

10/07/2024
21:54
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις παραδοσιακές τους εμφανίσεις οι δύο ομάδες. Λευκή φανέλα και μπλε σορτσάκι για τους Άγγλους, πορτοκαλί εμφάνιση για τους Ολλανδούς. Ώρα για τους εθνικούς ύμνους πριν τη σέντρα.

Σ

10/07/2024
21:10
Καταρρακτώδες βροχές στο Ντόρτμουντ

Οι καιρικές συνθήκες στην πόλη της Γερμανίας δεν ευνοούν για τη διεξαγωγή της αναμέτρησης. Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία παρακάτω, ήδη το στέγαστρο του «Signal Iduna Park» άρχισε να... μπάζει. Θυμίζουμε πως στο εν λόγω γήπεδο, για τον ίδιο λόγο προκλήθηκε σχεδόν ημίωρη διακοπή στο παιχνίδι της φάσης των «16» μεταξύ Γερμανίας και Δανίας.

ζφμψχ

10/07/2024
21:00
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Αγγλίας

Σχηματισμός 3-4-3 από τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ.

Στο τέρμα ο Πίκφορντ, με τους Γκουέι, Στόουνς και Γουόλκερ να απαρτίζουν την τριάδα στο κέντρο της άμυνας. Τρίπιερ ως αριστερό φουλ μπακ και Σάκα ως δεξί. Στη μεσαία γραμμή οι Ράις και Μαϊνού, με τριάδα στην επίθεση τους Μπέλινγχαμ, Φόντεν και Κέιν.

Στον πάγκο: Ράμσντεϊλ, Χέντερσον, Σο, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κόνσα, Ντανκ, Γκάλαχερ, Τόνι, Γκόρντον, Γουότκινς, Μπόουεν, Έζε, Γκόμες, Πάλμερ, Γουόρτον

μ

10/07/2024
20:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ολλανδίας

Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Κούμαν.

Στο τέρμα ο Φερμπρούγκεν, με τους Ντε Βρι και Φαν Ντάικ στο κέντρο της άμυνας. Δεξί μπακ ο Ντάμφρις, με τον Ακέ αριστερά. Στη μεσαία γραμμή οι Σούτεν και Ράιντερς. Επιτελικός μέσος ο Σίμονς, με τους Μάλεν και Χάκπο στα άκρα της επίθεσης. Μοναδικό προωθημένος ο Ντεπάι.

Στον πάγκο: Μπίλοου, Φλέκεν, Χεϊρτράουντα, Ντε Λιχτ, Βαϊνάλντουμ, Βέγκχορστ, Φρίμπονγκ, Φαν Ντε Φεν, Μπλιντ, Μπρόμπεϊ, Μάατσεν, Ζίρκζεϊ, Μπεργκβάιν, Χράφενμπερχ

γσγ

10/07/2024
20:50

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούγκεν, Ντάμφρις, Ντε Βρι, Φαν Ντάικ, Ακέ, Σούτεν, Ράιντερς, Σίμονς, Μάλεν, Χάκπο, Ντεπάι

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόλκερ, Στόουνς, Γκουέι, Ράις, Μαϊνού, Τρίπιερ, Σάκα, Μπέλινγχαμ, Φόντεν, Κέιν

10/07/2024
20:40
Περιμένει στον τελικό η Ισπανία

Στον χθεσινό, πρώτο ημιτελικό, η Ισπανία επικράτησε με 2-1 της Γαλλίας.

10/07/2024
20:35
Όλα τα αποτελέσματα της διοργάνωσης
10/07/2024
20:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το δεύτερο ημιτελικό του Euro 2024

Η Ολλανδία έρχεται αντιμέτωπη με την Αγγλία στο «Signal Iduna Park» (10/07 - 22:00), με δύο ομάδες με αρκετά κοινό μέχρι στιγμής αγωνιστικό πρόσωπο να μπαίνουν στη μάχη για μία θέση στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.