Καθάρισε την Τσέλσι και έκανε πρεμιέρα με διπλό στο Λονδίνο η Μάντσεστερ Σίτι

Κυριακή, 18/8/2024 - 20:29

Η προσπάθεια της υπεράσπισης ακόμη ενός τίτλου της Premier League ξεκίνησε νικηφόρα για τη Μάντσεστερ Σίτι, που επιβλήθηκε 2-0 της Τσέλσι εκτός έδρας στην πρεμιέρα της στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Χάαλαντ χρειάστηκε 18 λεπτά για να ανοίξει λογαριασμό, καθώς τροφοδοτήθηκε μέσα στην περιοχή από τον Σίλβα και αφού... έσβησε Φοφανά και Κουκουρέγια, τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 1-0 της Σίτι!

Στο 22’, ο Ντε Μπρόινε είχε σουτ άουτ, με τους Λονδρέζους να ψάχνουν την ισοφάριση και να τη βρίσκουν με τον Τζάκσον μετά από λάθος του Έντερσον στο 44’, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Ο ίδιος παίκτης είδε τον τερματοφύλακας των «πολιτών» να τον σταματά στο 61’, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κι αυτοί ακυρωθέν γκολ με τον Λιούις τέσσερα λεπτά αργότερα, λόγω επιθετικού φάουλ του Χάαλαντ.

Εντέλει, οι πρωταθλητές έφτασαν σε δεύτερο γκολ με τον Κόβατσιτς, που τελείωσε το ματς με ωραία προσπάθεια στο 84’.