Χαμογέλασε με ανατροπή η Λάτσιο, κόλλησαν στο μηδέν Κάλιαρι και Ρόμα

Κυριακή, 18/8/2024 - 23:46

Αγχώθηκε αλλά ξεκίνησε με τρίποντο τη φετινή Serie A η Λάτσιο!

Οι Ρωμαίοι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από το 3ο κιόλας λεπτό της εντός έδρας πρεμιέρα τους με τη νεοφώτιστη Βενέτσια, όμως κατάφεραν να βρουν την ανατροπή, πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη με 3-1 και ξεκινώντας με το δεξί τις επίσημες υποχρεώσεις τους για τη νέα σεζόν.

Ο Άντερσεν «πάγωσε» το «Ολίμπικο» στο 3’, όταν ο Άντερσεν εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, ανοίγοντας το σκορ με άψογο πλασέ! Ωστόσο, η Λάτσιο δεν άργησε να αντιδράσει, με τον Καστεγιάνος να κλέβει την μπάλα από τον απρόσεκτο Σβόμποντα, ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ έκανε την ανατροπή πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζακάνι. Στη συνέχεια, οι «λατσιάλι» έφτιαξαν ευκαιρίες και για τρίτο γκολ, το οποίο τελικά βρήκαν λίγο πριν το φινάλε (81’), με αυτογκόλ του Αλτάρε.

Στο έτερο παιχνίδι της βραδιάς για την 1η αγωνιστική της Serie A, Κάλιαρι και Ρόμα δεν κατάφεραν να «μεταφράσουν» σε γκολ τις μπόλικες ευκαιρίες που δημιούργησαν, μένοντας στο ισόπαλο 0-0.