Εφιαλτική πρεμιέρα με τριάρα από τη Βερόνα για τη Νάπολι

Κυριακή, 18/8/2024 - 21:53

Εφιαλτική πρεμιέρα για τη Νάπολι στη φετινή Serie A!

Στην επιστροφή του Αντόνιο Κόντε στην κορυφαία κατηγορία της Ιταλίας, οι «παρτενοπέι» γνώρισαν βαριά ήττα με 3-0 στην έδρα της Βερόνα, ενώ έχασαν και το μεγάλο τους αστέρι, Κβίτσα Κβαρατσχέλια, ο οποίος τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε αναγκαστικά στο πρώτο ημίχρονο.

Η Νάπολι είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν άκρως αποτελεσματικοί όταν πατούσαν την αντίπαλη περιοχή, καταφέρνοντας τελικά να πανηγυρίσουν τη μεγάλη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, δημιουργώντας την πρώτη τους ευκαιρία στο 19', με τον Πολιτάνο να σουτάρει ελάχιστα άουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής. Η ομάδα του Κόντε είχε την υπεροχή, με τη Βερόνα όμως να αμύνεται σωστά και να ανοίγει το σκορ στο 50' με γκολ του Λιβραμέντο, ενώ ο Ανγκισά «άγγιξε» την ισοφάριση στο 61', στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Ωστόσο, στο 75' η Βερόνα διπλασίασε το προβάδισμά της με δυνατό σουτ του Μοσκέρα, ο οποίος ήταν εκείνο που διαμόρφωσε και το τελικό 3-0 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο παιχνίδι με το οποίο ξεκίνησε η δράση της ημέρας για την 1η αγωνιστική της Serie A, Μπολόνια και Ουντινέζε έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Με τον Χαράλαμπο Λυκογιάννη να αγωνίζεται βασικός για τους γηπεδούχους και να αντικαθίσταται στο 84', η Μπολόνια πήρε το προβάδισμα στο 57' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ορσολίνι, ενώ ο Τζιανέτι ισοφάρισε στο 68', στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα μετά από απόκρουση του Σκορούπσκι σε πέναλτι του Τοβάν.