Χειρότερα δεν γινόταν για τον Άρη

Δευτέρα, 13/11/2023 - 08:26

Εφιαλτική βραδιά έζησε εχθές (12/11) ο Άρης, ο οποίος γνώρισε την σοκαριστική ήττα με 1-4 από την Καρμιώτισσα στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την ενδέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Προερχόμενη από το εκτός έδρας ματς κόντρα στη Ρεάλ Μπέτις, η «ελαφριά ταξιαρχία» είχε ως μοναδικό στόχο να συνεχίσει στα θετικά αποτελέσματα εγχώρια κόντρα σε έναν φαινομενικά εύκολο αντίπαλο, όμως όλα πήγαν... στραβά.

Το σύνολο του Αλεξέι Σπιλέφσκι, που παρακολούθησε την αναμέτρηση από τις κερκίδες όντας τιμωρημένος, είχε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, όπου εμφανίστηκε προβληματικό στην δημιουργία, σημειώνοντας μόλις δύο τελικές, αμφότερες εκτός στόχου.

Μετά την ανάπαυλα η αναμέτρηση πήρε... φωτιά, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ με τον Ρόσι (64'). Σα να μην έφτανε αυτό, η ομάδα της Λεμεσού έμεινε και με δέκα παίκτες τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Γιαγκό να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρά την ψυχρολουσία, οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν στο 70ο λεπτό με τον Μπένγκτσον. Όμως οι ποδοσφαιριστές του Χαραλάμπους είχαν άμεση απάντηση και πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Κατσαντώνη (78').

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης κατέρρευσε ψυχολογικά και σωματικά, με τα σημάδια της κόπωσης να είναι πολύ έντονα. Έτσι η Καρμιώτισσα εκμεταλλευόμενη το μομέντουμ, μπόρεσε να διευρύνει το σκορ, με τους Τσουκαλά (88') και Φουρ (90+2') να διαμορφώνουν το τελικό 4-1.

Κανείς δεν περίμενε πως το ματς θα έχει τόσο καταστροφική έκβαση και για αυτό τον λόγο η ζημιά είναι διπλή για τους Λεμεσιανούς, αφού πέρα από το γεγονός πως έπεσαν στην δεύτερη θέση, πάνε στην διακοπή ελέω των εθνικών ομάδων, σοκαρισμένοι και όπως είναι λογικό, με κακή ψυχολογία.

Πλέον βασικό μέλημα του Αλεξέι Σπιλέφσκι είναι να βοηθήσει τους ποδοσφαιριστές του να ξεπεράσουν αυτή την βαριά ήττα και να... καθαρίσουν το μυαλό τους το συντομότερο, με σκοπό να αξιοποιήσουν την ερχόμενη εβδομάδα, ώστε να διορθώσουν τα λάθη τους και να επιστρέψουν δριμύτεροι στην επανέναρξη.