Χαμογέλασε στην Πόλη με τρίποντη-βόμβα Μέικον ο Παναθηναϊκός

Σάββατο, 9/4/2022 - 08:32

Προφανώς η ουσία δεν αλλάζει για τον φετινό Παναθηναϊκό, αλλά η σεζόν έκλεισε με ένα χαμόγελο. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε 62-59 στην Πόλη της Φενέρ χάρη στην τρίποντη-βόμβα του Μέικον στην τελευταία επίθεση και ολοκλήρωσε τη χρονιά με 9-19, αποφεύγοντας την τελευταία θέση και τερματίζοντας 13ος.

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του ματς, με εξαίρεση το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο που σημείωσαν μόλις 6(!) πόντους και παρά το ότι ο αγώνας φαινόταν χαμένος στην τέταρτη περίοδο, όταν η Φενέρ πήρε διαφορά 8 πόντων (56-48), επέστρεψαν και με το τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ πήραν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ ο Παπαπέτρου με 21 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Παπαγιάννης είχε 14 πόντους με 12 ριμπάουντ και 4 τάπες. Ο Μέικον που έκρινε το ματς, είχε 12 πόντους και 5 ασίστ, αλλά είχε και 4 λάθη. Από πλευράς Φενέρ, ο Βέσελι είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Χένρι που φάνηκε κυρίως στο πρώτο μέρος, σταμάτησε στους 16 πόντους, με 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

*πηγή φωτογραφίας: sport-fm.gr