Ένας «πειρατής» έδωσε σκληρό μάθημα στ' αστέρια της Ρεάλ

Δευτέρα, 19/8/2024 - 07:59

Είδε τους σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης να το διασκεδάζουν, να σκοράρουν από νωρίς, να αισθάνονται άνεση, να κάνουν τα ... δικά τους, αλλά μάλλον νευρίασε. Και ο «πειρατής» μέσα του ξύπνησε. Ο Μουρίκι «τιμώρησε» τους «μερένγκες» και τους έκοψε βαθμούς στην πρεμιέρα της LaLiga με το τελικό εντός έδρας 1-1 της Μαγιόρκα.

Όταν σε μια φάση συνδυάζονται οι Μπέλιγχαμ, Μπαπέ, Βινίσιους και Ροντρίγκο και έχουν όρεξη, τότε μάλλον παθαίνεις αυτό που υπέστη και η Μαγιόρκα. Στο 13ο λεπτό, ο τελευταίος εκ των προαναφερθέντων, ήταν ο τελικός αποδέκτης από την τακουνιά του «Βίνι» και με υπέροχο δεξί σουτ έγραψε το 1-0.

Υπήρξε στιγμή που η Ρεάλ σε έκανε να… σηκωθείς να τη χειροκροτήσεις με τις συνεργασίες στην επίθεση, αλλά στο ποδόσφαιρο μετρά η ουσία και οι φορές που θα στείλεις την μπάλα στα δίχτυα. Όχι πάντοτε το θέαμα. Και κάπως έτσι οι «μερένγκες»… πλήρωσαν, αφού στο 53’ ο … «πειρατής», Βεντάτ Μουρίκιο, με δυνατή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Πανηγύρισε κλείνοντας το ένα μάτι, ξεσήκωσε τον κόσμο και τελικά αποδείχθηκε καθοριστικός για το αποτέλεσμα του ματς. Η Μαγιόρκα όρθωσε ανάστημα και «τιμώρησε» την εικόνα της «βασίλισσας» που έφτανε στα όρια της υπεροπτικής συμπεριφοράς, με αποτέλεσμα το σύνολο του Αντσελότι να στερηθεί δυο βαθμούς στην 1η αγωνιστική. Αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις για τη Ρεάλ ο Φερλάντ Μεντί.

Λίγη ώρα νωρίτερα, η Ράγιο Βαγιεκάνο έκανε τρομερό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα, περνώντας από τη Reale Arena με το 2-1 επί της Σοσιεδάδ! Παρά το πολύ δύσκολο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Ινίγο Πέρεθ, το πολύ δυνατό σουτ του ντε Φρούτος στο 67’ και η φοβερή επίθεση από… πλάγιο άουτ για το πλασέ του Σέρχιο Καμέγιο στο 84’, οδήγησαν στη μεγάλη νίκη. Η Σοσιεδάδ απλά μείωσε στο τελικό 2-1 με τον Θουμπιμέντι – που το τελευταίο διάστημα απασχόλησε όσο ελάχιστοι στο μεταγραφικό τοπίο – να σκοράρει από πλεονεκτική θέση στο 90’ + 8’.