Δύο στα δύο η Ε.Ν. Αθηένου, αρχή με νίκη τα CyView Λατσιά

Δευτέρα, 14/11/2022 - 14:44

Μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών στο Χάντμπολ έμεινε η Ε.Ν. Αθηένου, κάνοντας το δύο στα δύο, ενώ ντεμπούτο με νίκη έκαναν τα CyView Λατσιά, υποχρεώνοντας τον Πανελλήνιο στην πρώτη του ήττα. Το πρόγραμμα της 3ης Αγωνιστικής περιλαμβάνει το μεγάλο ντέρμπι Ε.Ν. Αθηένου - CyView Λατσιά.

Η Ε.Ν. Αθηένου πανηγύρισε τη δεύτερη της νίκη, κερδίζοντας εκτός έδρας με 34-22 τον ΑΟ Αραδίππου (ημίχρονο 20-8). Μεγάλη πρωταγωνίστρια η Μάγδα Παπά, η οποία απουσίασε στον αγώνα της πρεμιέρας και με την επιστροφή της σημείωσε τα 13 τέρματα της ομάδας της. Από τους γηπεδούχους πρώτη στο σκοράρισμα ήταν η Αντωνία Αντωνίου με εννέα γκολ.

Στον άλλο αγώνα της 2ης αγωνιστικής τα CyView Λατσιά, που στην 1η αγωνιστική είχαν ρεπό, επικράτησαν με 38-30 (ημίχρονο 18-15) του Πανελλήνιου Λευκωσίας. Δύο παίκτριες της ομάδας των Λατσιών πέτυχαν διψήφιο αριθμό τερμάτων. Έντεκα σκόραρε η Αντιέλα Ντιμιτρίεβιτς, ενώ δέκα σημείωσε η Μαριλένα Σολέα. Από την φιλοξενούμενη ομάδα επτά τέρματα είχαν οι Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου και Λητώ Έλληνα.

Ρεπό για τη δεύτερη αγωνιστική είχε ο ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς. Στην επόμενη στροφή της διοργάνωσης θα γίνει το ντέρμπι ανάμεσα στις δύο αήττητες ομάδες Ε.Ν. Αθηένου και CyView Λατσιά, ενώ στο άλλο παιχνίδι θα αναμετρηθούν ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς και ΑΟ Αραδίππου που ψάχνουν την πρώτη τους νίκη.\