Υγεία

Το καλοκαίρι έρχεται και αυτό το... Home Workout θα ενδυναμώσει το σώμα σου!

Το καλοκαίρι έρχεται, ενώ με την χαλάρωση των περιοριστικών μέτρων στο βάθος διακρίνεται η παραλία και οι βόλτες στην αμμουδιά.

Η γυμναστική μέσα από την σειρά Home Workouts που προσφέρει το Alphanews.live σε συνεργασία με τα γυμναστήρια "Squad by X.Fit" έχει εισβάλλει στη ζωή μας και μας δίνει λύσεις για σωστή εκγύμανση με την στήριξη και καθοδήγηση ειδικών. 

Full body Home Workout

Το συγκεκριμένο home workout στοχεύει τόσο στην ενδυνάμωση όσο και στην βελτίωση του καρδιαναπνευστικού συστήματος καθώς περιλαμβάνει δυναμικές και αερόβιες ασκήσεις. Οι δυναμικές μπορούν να εκτελεστούν με τη χρήση αλτηρων ή/και kettlebels και οι αερόβιες με το βάρος του σώματος.

Χωρίζεται σε τρία μέρη, τα οποία αρχίζουν όλα με τρεις αερόβιες ασκήσεις του ενός λεπτού η καθεμία. Ακολουθεί ένα 7λεπτο  και στόχος είναι στο συγκεκριμένο χρόνο να εκτελεστούν όσο το δυνατόν περισσότεροι γύροι από μια σειρά ασκήσεων σε συγκεκριμένες επαναλήψεις.

Το διάλειμμα μέσα στα 7 λεπτά δεν είναι καθορισμένο και ο αθλούμενος μπορεί να πάρει ελεύθερα οπότε το έχει ανάγκη. Συστήνεται ωστόσο, αυτό να είναι όσο γίνεται πιο μικρό αφού ο στόχος ειναι η εκτέλεση σε ψηλές εντάσεις. Ανάμεσα στα 7λεπτα υπάρχει 2-3 διάλειμμα.

Δείτε το σχετικό βίντεο με την σωστή εκτέλεση των ασκήσεων, την οποία πρέπει να ακολουθεί ο αθλούμενος από την γυμνάστρια Αναστασία Φάκλαρη αλλά και τις λεπτομέρειες του σετ τόσο σε επίπεδο τεχνικής όσο και χρόνου.

 

Tα workouts επιμελούνται και μας παρουσιάζουν έμπειροι γυμναστές και personal trainers από το γυμναστήρια "Squad by X.Fit".

Ακολουθήστε τους στα social media που διαθέτουν (Instagram και Facebook) και γυμναστείτε στο σπίτι με προσοχή και... αποτελέσματα!

Επόμενο άρθρο

Ελεγχόμενες από το Υπουργείο Υγείας οι εξαγωγές συγκεκριμένων φαρμάκων (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ζήτηση στο εξωτερικό εξακολουθεί να είναι μεγάλη
01/05/2020 - 20:56

ΣχετικέςΕιδήσεις

Home Workout με super sets για να βγούμε πιο fit από την... "καραντίνα" μας

Με την κατάλληλη βοήθεια των ειδικών
20/05/2020 - 19:04

Και μέχρι να ανοίξουν τα γυμναστήρια, τα Home Workouts... συνεχίζονται!

Με τη βοήθεια των ειδικών, θα αλλάξεις το σώμα σου
18/05/2020 - 17:32

6 ασκήσεις για ένα αποτελεσματικό Home Workout μόνο με το βάρος του σώματός μας

Με την βοήθεια των ειδικών μένουμε σε "φόρμα"
15/05/2020 - 16:33

Home Workout μόνο με το... σώμα μας για ενδυνάμωση και σύσφιξη (ΒΙΝΤΕΟ)

Μένουμε σε... "φόρμα" και γυμναζόμαστε με την καθοδήγηση ειδικών
13/05/2020 - 17:13

"Χτίσε" σώμα για την παραλία με αυτές τις εύκολες και αποτελεσματικές ασκήσεις

Με την καθοδήγηση των ειδικών και μέσω των... tabata
11/05/2020 - 16:39

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Σημαντική η συνεργασία Γενικού Εισαγγελέα-Ανωτάτου τονίστηκε σε συνάντηση

Εξέφρασαν τη βεβαιότητα ότι θα υπάρχει η αναγκαία επικοινωνία και συνεργασία

Αυστηρό μήνυμα Υπ. Υγείας: Nα συνεχίσουμε να τηρούμε τα υγειονομικά πρωτόκολλα

"Όλοι μαζί θα αποτρέψουμε τον εκτροχιασμό της κατάστασης και τα πισωγυρίσματα"

Μετά τις τρεις συλλήψεις στη Λεμεσό εξαρθρώνουν σπείρα διαρρηκτών

Πέραν των 13 υποθέσεων διαρρήξεων και κλοπών, διερευνάται εναντίον τους
Ελλάδα

35 νέα κρούσματα κορωνοϊού στην Ελλάδα με τα 13 "εισαγόμενα"

Δεν έχει καταγράφει κανένας νέος θάνατος

Αναστάτωση στην Κοζάνη: Άνδρας εισέβαλε στην εφορία με τσεκούρι (ΒΙΝΤΕΟ)

Σε σοβαρή κατάσταση οι δυο από τους τέσσερις τραυματίες - Τους μεταφέρουν στη Θεσσαλονίκη

Έφθασαν σήμερα στο αεροδρόμιο της Αθήνας οι πρώτες πτήσεις από Βρετανία

Μόνο σήμερα αναμένονται δεκαοκτώ πτήσεις από την Αγγλία
Διεθνή

Πέραν των εξακοσίων τα νέα κρούσματα κορωνοϊού στο Ηνωμένο Βασίλειο

66 θάνατοι από τη νόσο καταγράφηκαν στο Ηνωμένο Βασίλειο το τελευταίο 24ωρο

Ρωσία: Αβάσιμες οι κατηγορίες ότι προσπάθησε να κλέψει στοιχεία για το εμβόλιο

"Η Ρωσία δεν έχει καμία σχέση με αυτές τις απόπειρες" λέει εκπρόσωπος του Ρώσου Προέδρου

tv news

Ο Νίκος μαθαίνει ότι η Αλίκη είναι νεκρή και όλο το σκοτεινό παρελθόν της...

«Έρωτας Μετά» Δείτε τις εξελίξεις στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας εδώ!
Alpha TV Κύπρου

Η ώρα του μεγάλου ξεκαθαρίσματος ήρθε για όλους!

Ελάτε στη θέση τους…για τελευταία φορά αυτή τη σεζόν!​​​​​​​ [Περιλήψεις]
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 16/07/2020 - 19:20ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ