«Πλήρωσε» τα αμυντικά της λάθη, όμως διατήρησε ελπίδες η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 25/7/2024 - 20:53

Αδίκησε τον εαυτό της, αλλά έδειξε ότι μπορεί!

Η Πάφος γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ζαλγκίρις Βίλνιους, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League.

Οι «γαλάζιοι» αν και είχαν καλύτερη εικόνα την περισσότερη ώρα του παιχνιδιού, «πλήρωσαν» τα αμυντικά τους λάθη και επέτρεψαν στου γηπεδούχους να πάρουν σημαντικό προβάδισμα με τον Αντάλ (17’, 25’) να σκοράρει δις.

Παρότι βρέθηκε από νωρίς με την… πλάτη στον στοίχο, το σύνολο του Καρσέδο δεν τα έβαλε κάτω και μπόρεσε μετά την ανάπαυλα να μειώσει το σκορ με τον Ζάιρο (62’) διατηρώντας ελπίδες πρόκρισης, αφού η διαφορά μειώθηκε στο ένα τέρμα.

Πλέον Πάφος στρέφει το βλέμμα της στον επαναληπτικό της ερχόμενης Πέμπτης (01/08, 19:00), όπου θα κυνηγήσει την ανατροπή, για να περάσει στην επόμενη φάση. Αν τα καταφέρει θα βρεθεί αντιμέτωπη με το νικητή του ζευγαριού ΤΣΣΚΑ Σόφιας-Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα.

Πρώτη τελική για την Πάφο στο έκτο λεπτό, με τον Ντράγκομιρ να εκτελεί απευθείας φάουλ από μακριά και τον Τορντάι να διώχνει σε κόρνερ.

Οι «γαλάζιοι» απείλησαν ξανά στο 11ο λεπτό, με τον Ντράγκομιρ να δοκιμάζει το πόδι του και την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 16ο λεπτό, με τον Ζάιρο να κάνει το πλασέ μέσα από ην περιοχή και την αντίπαλη άμυνα να διώχνει πάνω στην γραμμή

Η Ζαλγκίρις άνοιξε το σκορ στο ένα λεπτό αργότερα, με τον Αντάλ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, να βρίσκεται απέναντι από τον Ίβουσιτς και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Το σύνολο του Τσεμπούριν έκανε το 2-0 στο 25ο λεπτό, με τον Αντάλ να παίρνει την μπάλα από αμυντικό λάθος της Πάφου, να ντριμπλάρει εκπληκτικά τον Γκολντάρ και με διαγώνιο σουτ να νικάει τον Ίβουσιτς.

Καλή στιγμή για τους «γαλάζιους» στο 54ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής και τον Τορντάι να μαζεύει την μπάλα στην αγκαλιά του.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ στο 62ο λεπτό, με τον Ζάιρο να παίρνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ και την μπάλα να χτυπάει πάνω σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή και να καταλήγει στα δίχτυα.

Ζάλγκιρις (Βλαντίμιρ Τσεμπούριν): Τορντάι, Μουτάχι, Ζαχάρι, Κεντίς, Μποπέσου, Βερμπίκας, Ματουλεβίτσιους, Καρασίμα (90+6′ Μαζούρ), Γκολουμπίκας (88′ Λάρσον), Αντάλ (69′ Χότζιτς), Φοφανά (69′ Πέτκοβιτς)

Πάφος (Κάρλος Καρθέδο): Ίβουσιτς, Μπρούνο, Ναμ, Γκολντάρ, Μελούσο (76′ Πήλεας), Πέπε (86′ Νταλίνια), Πελάτζιο (67′ Λούκασεν), Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (67′ Τζάτζα), Ζάιρο (86′ Σίλβα).