«Τσίμπησε» το βαθμό από την Τότεναμ στην πρεμιέρα η Λέστερ

Δευτέρα, 19/8/2024 - 23:59

Με τον Βάρντι να το παίρνει πάνω του και να βρίσκεται στο σωστό σημείο, τη σωστή στιγμή ώστε να σκοράρει, η Λέστερ ξύπνησε από το… λήθαργο κόντρα στην Τότεναμ και η ομάδα του Κούπερ πήρε βαθμό με το τελικό 1-1

Η Τότεναμ στον αγωνιστικό χώρο κατέστρεφε τη Λέστερ στο πρώτο 45λεπτο. Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου εμφανίστηκε όχι απλά μια, αλλά και δυο και τρεις ταχύτητες πιο πάνω από την αντίπαλό της. Και με τις «αλεπούδες» να μην ξέρουν τι να κάνουν στο γήπεδο, ανησυχώντας τον κόσμο τους και τον Στιβ Κούπερ, τα «σπιρούνια» πήραν το προβάδισμα στο 29ο λεπτό.

Ο Πέδρο Πόρο από τη δεξιά πλευρά έκανε φοβερή κίνηση διαγώνια για να φτάσει στην περιοχή και με… τον ώμο από τη σέντρα του Μάντισον από αριστερά έγραψε το 1-0. Ο σκόρερ της Τότεναμ έχει πλέον 4 τέρματα και 7 ασίστ από την έναρξη της περασμένης σεζόν στην Premier League, καταγράφοντας τη μεγαλύτερη συμβολή σε γκολ από αμυντικό στη Λίγκα από το καλοκαίρι του 2023.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο κόσμος των γηπεδούχων έλαβε αφορμές για να ενθουσιαστεί και ο 37χρονος Βάρντι των μόλις 10 επαφών με την μπάλα στο πρώτο μέρος, σκόραρε στο 57’ για το 1-1! Μάλιστα, στο 70’ είχε τεράστια ευκαιρία για την ανατροπή, αλλά τον νίκησε ο Βικάριο. Κι όταν πλέον έγινε αλλαγή, έδειχνε στους παίκτες της Τότεναμ πως εκείνος έχει πανηγυρίσει ένα πρωτάθλημα! Η τρέλα του… διατηρείται ακέραια και φέτος και πρόσφερε το βαθμό στο σύνολο του Κούπερ στην πρεμιέρα.