Ένα ημίχρονο αρκούσε για μια θετική πρεμιέρα για την Γιουβέντους

Δευτέρα, 19/8/2024 - 23:45

Πρώτο δείγμα θετικό για τη νέα Γιουβέντους που σφυρηλατεί ο Τιάγκο Μότα. Στο ντεμπούτο του Ιταλού τεχνικού που την περσινή περίοδο ενθουσίασε ως «αρχιτέκτονας» της Μπολόνια, οι «μπιανκονέρι» έσβησαν τη φόρα της νεοφώτιστης Κόμο του Σεσκ Φάμπρεγκας και με το τελικό 3-0 έκαναν ιδανική πρεμιέρα στη Serie A.

Ένα ημίχρονο αρκούσε στη Γηραιά Κυρία να χτίσει τις βάσεις για το τρίποντο, καθώς στην ανάπαυλα είχε ήδη αποκτήσει καθαρό σκορ νίκης. Αφού στο 20΄ο Ντούσαν Βλάχοβιτς έριξε προειδοποιητική βολή με άστοχη κεφαλιά, τρία λεπτά αργότερα ο 20χρονος Εμπανγκουλά άνοιξε το σκορ με όμορφο πλασέ από το ύψος της περιοχής.

Στο 43΄ο Βλάχοβιτς σημάδεψε το δοκάρι και απέτυχε να γράψει το 2-0, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Γουεά στάθηκε πιο... τυχερός. Με δυνατό μονοκόμματο σουτ άλλωστε που βρήκε στο οριζόντιο, η μπάλα πέρασε τη γραμμή και έκανε τη... χάρη στους «μπιανκονέρι» που πανηγύρισαν το 2-0. Ο Βλάχοβιτς συνέχιζε να ψάχνει το γκολ και στο β΄μέρος, αλλά δεν ήταν η βραδιά του.

Εκείνος που τελικά υπέγραψε το τελικό αποτέλεσμα ήταν ο Καμπιάσο, ο οποίος στις καθυστερήσεις του αγώνα βρήκε δίχτυα με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή για να προσθέσει το κερασάκι στην τούρτα.