Θριάμβευσε στον τελικό με τη Γαλλία και κατέκτησε το Euro U19 η Ισπανία

Δευτέρα, 29/7/2024 - 08:33

Στην κορυφή του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου και στις μικρές ηλικίες οι Ισπανοί!

Μετά τον θρίαμβο της εθνικής ομάδας των Ανδρών στο Euro 2024, και η Κ19 της «ρόχα» στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης, κατακτώντας το Euro U19.

Σε έναν αμφίρροπο τελικό που διεξήχθη στο Μπέλφαστ της Βόρειας Ιρλανδίας, η Ισπανία άνοιξε το σκορ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (41'), με τον Μπράβο, ενώ στο δεύτερο μέρος διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά της, κάνοντας μάλιστα και το 2-0 στο 69', χάρη σε γκολ του Ντιαό.

Οι Γάλλοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, μένοντας και με παίκτη λιγότερο στο 77' λόγω αποβολής του Γκομίς με απευθείας κόκκινη κάρτα, με τους Ισπανούς να πανηγυρίζουν την σπουδαία νίκη και την κατάκτηση του πολυπόθητου τροπαίου.

Στον δρόμο τους για μέχρι την κατάκτηση της κούπας, οι Ισπανοί προκρίθηκαν ως δεύτεροι με μία νίκη και δύο ισοπαλίες από όμιλο με ΓαλλίαΤουρκία και Δανία, ενώ στα ημιτελικά ξεπέρασαν το εμπόδιο της Ιταλίας, την οποία νίκησαν με 1-0 στην παράταση.