Συμβιβασμός για Μπράιτον και Νότιγχαμ, νίκη με ανατροπή για την Κρίσταλ Πάλας

Τετάρτη, 19/10/2022 - 08:24

Μισογεμάτο το ποτήρι για τη Νότιγχαμ, η οποία έφυγε με το 0-0 από την έδρα της Μπράιτον και… τσίμπησε έναν βαθμό που δεν άξιζε βάσει απόδοσης.

Μακριά από τη νίκη για ένατο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος έμεινε η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη, η οποία έχει να πάρει «τρίποντο» από τις 14 Αυγούστου, όταν και είχε επικρατήσει 1-0 της Γουέστ Χαμ.

Κορυφαίος παίκτης της ήταν ο γκολκίπερ Χέντερσον, ο οποίος στάθηκε στο ύψος του σήκωσε «stop» όποτε χρειάστηκε. Έχοντας και τύχη στο 31’ στο δοκάρι των γηπεδούχων με το βολέ του Τροσάρ.

Δεν χαμογέλασε ο Ντε Τζέρμπι ούτε στο τέταρτό του ματς στον πάγκο της Μπράιτον (0-2-2), παρότι η ομάδα του είχε στο δεύτερο μέρος 15-0 τελικές κόντρα στη Νότιγχαμ.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά δεν… μάσησε. Η Κρίσταλ Πάλας κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τελικά τη νίκη 2-1 απέναντι στη Γουλβς στο τελευταίο χρονικά ματς της Τρίτης για την 12η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Η Γουλβς είχε ανοίξει το σκορ στο 31ο λεπτό με τον Τραορέ. Η Κρίσταλ Πάλας κατάφερε να ισοφαρίσει στην αρχή του δευτέρου 45λεπτου, με τον Εζε και να πάρει προβάδισμα στο 70ο λεπτό με τον Ζαχά.

Με την νίκη αυτή η Κρίσταλ Πάλας διατηρήθηκε στη μέση της βαθμολογίας, την στιγμή που η Γουλβς έμεινε στους 9 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη Σαουθάμπτον που βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού.