Νίκησε την Παρί και πήρε προβάδισμα... τελικού η Ντόρτμουντ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 1/5/2024 - 23:56

Γερμανικό προβάδισμα!

Η Ντόρτμουντ επικράτησε με 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέν, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα ημιτελικά του Champions League. «Δράστης» για τους Γερμανούς ο Φίλκρουγκ (36').

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, έφτιαξαν ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Έτσι, όλα θα ξεκαθαρίσουν στη ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας στο Παρίσι (07/05 - 22:00).

Θυμίζουμε πως στο άλλον άλλο ημιτελικό χθες (30/04), Μπάγερν και Ρεάλ Μαδρίτης έμειναν στο ισόπαλο, 2-2

Πρώτη καλή ευκαιρία και για τους γηπεδούχους στο 14ο λεπτό, με τον Ντοναρούμα να σώζει το σουτ του Μπραντ.

Στο 36ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Φίλκρουγκ. Μετά από μπαλιά στην άμυνα, ο επιθετικός των γηπεδούχος έφυγε στην... πλάτη της άμυνας και με δυνατό συρτό πλασέ νίκησε τον Ντοναρούμα για το 1-0.

Στο 44ο λεπτό οι Γερμανοί λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όμως το σουτ του Σάμπιτσερ εντός περιοχής απομάκρυνε με δυσκολία ο Ντοναρούμα.

Δύο δοκάρια σε μια φάση για την Παρί στο 51ο λεπτό. Πρώτα ο Εμπαπέ με φοβερό πλασέ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κόμπελ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μπαρκολά σημάδεψε το άλλο δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα (56'), νέα μεγάλη ευκαιρία για την Παρί με τον Φαμπιάν Ρουίς από την μικρή περιοχή να κάνει την κεφαλιά και να αστοχεί.

Με τη συμπλήρωση του 81ου λεπτού ο Χακίμι μπήκε στην περιοχή και... έσπασε προς τα πίσω για τον Ντεμπελέ, με το πλασέ του τελευταίου από το ύψος του πέναλτι να φεύγει μόλις πάνω από την εστία.

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Ρίερσον (Βολφ 87'), Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν, Τσαν, Σάμπιτσερ, Μπραντ (Ενμετσά 87'), Αντεγιέμι (Ρόις 82'), Σάντσο, Φίλκρουγκ (Μουκόκο 90+1')

Παρί Σεν Ζερμέν (Λουίς Ενρίκε): Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Ερνάντεθ (Μπεράλντο 42'), Μέντες, Βιτίνια, Ρουίς, Έμερι, Ντεμπέλε, Μπαρκολά (Κόλο Μουανί 65'), Εμπαπέ