Συγκλονιστική η προσπάθεια της Ανόρθωσης,έχασε στις λεπτομέρειες

Τετάρτη, 16/10/2024 - 22:36

Σαν ίσος προς ίσον, πάλεψε μέσα στην Προύσα η Ανόρθωση, στην αποψινή αναμέτρηση με αντίπαλο τη γηπεδούχο Προύσασπορ για τη 2η αγωνιστική στον 2ο όμιλο του FIBA Europe Cup.

Σε ένα παιχνίδι που τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Ανόρθωση έχασε με 86-79 και έτσι, δέχθηκε τη δεύτερη της ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις για τον όμιλο, αλλά υπάρχει ακόμη δρόμος για να διεκδικήσει την πρόκριση.

Κορυφαίοι για την ομάδα της Αμμοχώστου, ήταν οι Smith και Townes, που εκτός την ομαδική τους προσφορά, σημείωσαν 13 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Με προβάδισμα για την ομάδα της Προύσας ξεκίνησε η αναμέτρηση, όταν στις αρχές, το σκορ είχε πάει στο 7-2.

Στη συνέχεια όμως η Ανόρθωση, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, κατάφερε να προσπεράσει με 14-13, λίγο μετά το 6` και από το χρονικό εκείνο σημείο, ως και το τέλος της 1ης περιόδου, το προβάδισμα εναλλασσόταν μέχρι που η Προύσασπορ προηγήθηκε στο 10λεπτο με 20-19.

Πολύ καλό ξεκίνημα για την Ανόρθωση στις αρχές της 2ης περιόδου, καθώς προηγήθηκε με 24-20, βρίσκοντας λύσεις κυρίως από τους Townes, Smith,

Στη συνέχεια όμως, η ομάδα της Προύσας με 8-0 σερί, προσπέρασε με 28-24 και λίγο μετά, με 32-28.

Η Ανόρθωση πάλευε σαν ίσος προς ίσον μέσα σε μιαν «καυτή έδρα» και παρότι στη συνέχεια, η Προύσαπορ, απέκτησε μια διαφορά έξι πόντων, με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η Ανόρθωση μείωσε σε 41-38.

Στις αρχές της 3ης περιόδου, η γηπεδούχος ομάδα συντηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα γύρω από τους 4 πόντους και ενώ στο 25` το σκορ πήγε στο 50-46 υπέρ της.

Στη συνέχεια η Προύσασπορ προηγήθηκε με 61-51 και στο 30`, με 63-55.

Απέμενε η 4η περίοδος και η Ανόρθωση είχε ελπίδες για την ανατροπή, με τη διαφορά στο -8…

Παρότι λοιπόν, η γηπεδούχος, λίγο μετά την έναρξη του τελευταίου κομματιού της αναμέτρησης, προηγήθηκε με 72-65, κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση για την ομάδα της Αμμοχώστου, που ισοφάρισε σε 79-79, κάτι που έγινε στο 38`33`` με καλάθι του Μαραγκού.

Δυστυχώς όμως στα τελικά χρονικά σημεία, η Προύσασπορ με 7-0 σερί, πήρε τελικά τη νίκη με 86-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 41-38, 63-55, 86-79.

Προύσασπορ (Serhan Kavut): Pipes 8 (2), Brown 17 (2), Utku 7 (2), Michineau 4, Grantham 16, Sharma 6, Mutaf 8 (2), Atalan, Gavrilovic 20 (2), Candan.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Ελευθερίου, Ηλιάδης 5 (1), Garret 2, Smith 13 (1), G. Williams 7 (1), Μαραγκός 10, Ιερωνυμίδης, Sanadze 15 (1), Townes 19, J. Williams 8.