Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΛ απέναντι στην Gorzow

Τετάρτη, 16/10/2024 - 22:01

Την ήττα γνώρισε η SoleMare by the sea AEL από την InvestInTheWest Enea Gorzow στο FIBA Eurocup Women με 91-52. Από την ΑΕΛ ξεχώρισε Ράτσα με 15 πόντους, 1 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένο με το σκορ να είναι στο 2-2 στο πρώτο λεπτό, ενώ η Gorz πήρε νωρίς προβάδισμα με 8-2 στο 3’. Η Όρλοβιτ μείωσε στο 4’ σε 10-6. Οι καλαθοσφαιριστριες του Κουνουνή πίεσαν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 6’ (11-11), ενώ το δεκάλεπτο έληξε σε 21-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο επιθετικά και αύξησαν τη διαφορά στο +20 μέχρι το 18’ για το 40-20, με την Όρλοβιτς να μειώνει στο ίδιο λεπτό σε 40-22.

Οι γαλαζοκίτρινες Λεμεσού προσπαθούσαν να κρατούν δυνατή τη άμυνα και να εκμεταλλεύονται τις αντεπιθέσεις. Στο 24’ η Morehouse με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 52-33. Οι Πολωνές κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να ελέξουν το παιχνίδι μέχρι το τέλος του αγώνα, παίρνοντας την εντός έδρας νίκη με 91-52.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 45-24, 65-44, 91-52

InvestInTheWest Enea Gorzow (Dariusz Maciejewski): Hansen 13 (2), Kuczynksa 2, Tsineke 14 (2), Mikulasikova 10, Kobylinska, Gertchen 14 (1), Smialek 4, Kosla 10 (1), Lebiecka 11 (3), Brwon 13 (1), Steblecka

SoleMare by the sea AEL (Μιχάλης Κουνουνής): Κωνσταντίνου, Morehouse 9 (1), Mandic 8 (1), Στυλιανίδη 3 (1), Γεωργίου, Ορλοβιτς 13, Μαυρηδή, Αντωνίου, Ράτσα 15 (2), Turudic 4 (1), Οικονομίδου.