Στον αστερισμό του Πάλμερ η Τσέλσι, νίκη με γκολ στο 94' και το 99' για Άρσεναλ

Σάββατο, 28/9/2024 - 19:10

Η Τσέλσι, εκ των αντιπάλων του Παναθηναϊκού στο φετινό Conference League, όση ανασφάλεια μπορεί να αισθάνθηκε από την άμυνα και τον τερματοφύλακά της, άλλη τόση σιγουριά για τη νίκη πήρε με τα μαγικά του Κόουλ Πάλμερ για το τελικό 4-2 επί της Μπράιτον στην 6η αγωνιστική του κορυφαίου πρωταθλήματος...

Οι «γλάροι» έκαναν εξαιρετική αρχή στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με το γκολ του Ρίτερ στο 7ο λεπτό, τα μετόπισθεν της ομάδας του Μαρέσκα εκτέθηκαν με την κάκιστη λειτουργία τους, αλλά ο Πάλμερ θα υπέγραφε την 28η του Σεπτέμβρη ως τη μέρα που έγραψε μοναδική ιστορία στην κορυφαία Λίγκα. Τέσσερα γκολ σε 20', χατ-τρικ μέσα σε 10' και με μόλις 10 επαφές με την μπάλα.

Ουδείς άλλος στα χρονικά της Premier League δεν είχε φτάσει σε καρέ τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο αναμέτρησης. Και από τα τέσσερα γκολ του, ξεχώρισαν η φοβερή εκτέλεση φάουλ κι ένα υπέροχο μονοκόματο τελείωμα στην κλειστή γωνία για τη διαμόρφωση του αποτελέσματος στο 41'.

Η Άρσεναλ, λίγη ώρα μετά το 1-1 της Σίτι με τη Νιούκαστλ στον αγγλικό Βορρά και τη νέα απώλεια βαθμών για το σύνολο του Πεπ, ήθελε να πάρει μια άνετη νίκη για να συγκατοικήσει με τους Πρωταθλητές και να συνεχίσουν να πορεύονται... παρέα και τη νέα σεζόν. Ωστόσο, το έξυπνο πουλί, πήγε να πιαστεί απ' τη μύτη. Παρά τα γκολ των Μαρτινέλι (20') και Τροσάρ (45' + 1') με πανομοιότυπο τρόπο από ωραίες κινήσεις από τις πτέρυγες και σωστές τροφοδοτήσεις εντός περιοχής, ήρθε το σοκ.

Ο Τζάστιν στο 47’ με κεφαλιά από στατική φάση και στο 63’ με υπέροχο διαγώνιο σουτ ισοφάρισε! Οι Λονδρέζοι έπρεπε να μοχθήσουν, αγχώθηκαν, δεν σταμάτησαν ούτε στιγμή να προσπαθούν για τη νίκη και δικαιώθηκαν. Στο 94’ ο Τροσάρ από το δεύτερο δοκάρι προσπάθησε απλά να βρει κάποιον συμπαίκτη του, με την άμυνα της Λέστερ να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ, στο 99’ ο Χάβερτς με… κόντρα διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Την πρώτη της νίκη για φέτος πανηγύρισε η Έβερτον που αν και εμφάνισε ξανά αμυντικές αδυναμίες που μπορούν να οδηγήσουν σε υποβιβασμό, έφτασε με ανατροπή στο 2-1 επί της Πάλας. Ο Ντουάιτ ΜακΝιλ σκόραρε δις στο 47’ και το 54’ για το come-back των «ζαχαρωτών», που είχαν βρεθεί να κυνηγούν από το 10ο λεπτό με το γκολ του Γκέχι από το δεύτερο δοκάρι. Ένα πέναλτι του Ραούλ Χιμένες ήταν αρκετό για τη Φούλαμ ώστε να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα (1-0) από το City Ground στο ματς με τη Νότιγχαμ Φόρεστ, ενώ, οι δυσκολίες συνεχίζονται για τη Γουέστ Χαμ που έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Μπρέντφορντ.

Μάλιστα, στο παιχνίδι του Brentford Park, η ομάδα του Τόμας Φρανκ έγινε η πρώτη στα χρονικά της Premier League με γκολ στο 1ο λεπτό τριών διαδοχικών αναμετρήσεων!