Πέρασε αέρα από τη Γένοβα με ηγέτη Βλάχοβιτς η Γιουβέντους

Σάββατο, 28/9/2024 - 21:00

Αεράτο πέρασμα από τη Γένοβα για τη Γιουβέντους!

Η ομάδα του Τιάγκο Μότα είχε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και τον Βλάχοβιτς σε μεγάλη ημέρα, επικράτησε 3-0 της Τζένοα στο άδειο «Λουίτζι Φεράρις» και επέστρεψε στα τρίποντα μετά από τρεις σερί λευκές ισοπαλίες στη Serie A.

Τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη για τους «ροσομπλού», οι οποίοι δεν μπορούν να σηκώσουν με τίποτα κεφάλι και αναζητούνται λύσεις ώστε η ομάδα να βγει από τα αδιέξοδο.

Το πρώτο μέρος πέρασε και… κανείς δεν θα το θυμάται. Ένα φάουλ του Βλάχοβιτς στο 34’ που πέρασε 2-3 μέτρα πάνω από την εστία ήταν η μοναδική -σχετικά- αξιόλογη φάση, με τον Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο να χάνει και τον Γκούντελι από νωρίς λόγω τραυματισμού.

Ένα ακόμη 0-0 δεν θα… αντεχόταν για τη Γιουβέντους. Οι παίκτες του Μότα μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια, κέρδισαν πέναλτι στην πρώτη φάση του β’ μέρους σε χέρι του Ντε Βίτερ και ο Βλάχοβιτς το μετέτρεψε στο 1-0 στο 48ο λεπτό. Επτά λεπτά αργότερα δε, ο Σέρβος στράικερ βρήκε ξανά δίχτυα για να μεγαλώσει το προβάδισμα της ομάδας του.

Οι «μπιανκονέρι» διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους και εν τέλει το επέκτειναν με ένα ακόμη πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε αυτή τη φορά σε γκολ ο Κονσεϊσάο, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.