Στη League Phase του Conference οι Γάνδη και Μπασακσεχίρ

Τετάρτη, 28/8/2024 - 21:02

Το ευρωπαϊκό τους ταξίδι συνεχίζουν Γάνδη και Παρτίζαν, εξασφαλίζοντας την παρουσία τους στη League Phase του Conference League.

Όπως στο Βελιγράδι έτσι και στη ρεβάνς στο γήπεδό τους οι Βέλγοι επικράτησαν 1-0 της ομάδας του Βελιγραδίου και ντουμπλάροντας τις νίκες τους, πήραν την πρόκριση. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Ντελόρζ στο 88ο λεπτό.

Από την άλλη, παταγώδης αποτυχία για τους «ασπρόμαυρους», οι οποίοι αποκλείστηκαν από την προκριματική διαδικασία και των τριών διοργανώσεων της UEFA αυτό το καλοκαίρι!

Η αρχή για την Παρτίζαν έγινε στα προκριματικά του Champions League από την Ντινάμο Κιέβου με συνολικό σκορ 9-2 και ακολούθως από τη Λουγκάνο με σκορ 3-2 στα προκριματικά του Europa League, για να ολοκληρωθεί το… Βατερλό στο Βέλγιο.

Από ‘κει και πέρα, η Μπασακσεχίρ «καθάρισε» στην Κωνσταντινούπολη την πρόκριση. Μετά το 0-0 στην Ιρλανδία, η τουρκική ομάδα νίκησε 2-0 στη ρεβάνς και έτσι και εκείνη θα είναι στη League Phase της διοργάνωσης.

Τα γκολ της Μπασάκ σημείωσαν οι Σαχινέρ (64’) και Κεμέν (82’), ενώ βασικός ξεκίνησε ο Δημήτρης Πέλκας, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 77ο λεπτό.

*πηγή φωτογραφίας: RAMS Başakşehir