Πρωταθλητής ο Πιέρος, γκολ ο Ρούελ Σωτηρίου (BINTEO)

Δευτέρα, 18/4/2022 - 12:21

Είμαστε στα μέσα προς τέλη Απριλίου, επομένως αρκετά πρωταθλήματα οδεύουν προς την ολοκλήρωσή τους. Ήδη, μάλιστα, υπάρχουν ομάδες που εξασφάλισαν και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου. Όπως η Λουντογκόρετς του Πιέρου Σωτηρίου.

Η ομάδα από το Ράζγρκαντ, μετά τη νίκη της με 4-1 επί της Σλάβια Σόφιας, εξασφάλισε και τυπικά τον 11ο συνεχόμενο τίτλο της (και 11ο συνολικά) και μάλιστα είναι ο πιο γρήγορος στην ιστορία της, αφού ποτέ ξανά δεν έχει στεφθεί πρωταθλήτρια τόσο νωρίς.

Για τον Κύπριο φορ, αυτό είναι το 7ο πρωτάθλημα της καριέρας του και δεύτερο με τη Λουντογκόρετς, αφού στο παρελθόν κατέκτησε άλλο ένα με την Κοπεγχάγη στη Δανία κι ακόμη 4 στην Κύπρο με τον ΑΠΟΕΛ. Καθόλου άσχημη συγκομιδή για τον 29χρονο φορ, που συνεχίζει απτόητος να γεμίζει την τροπαιοθήκη του.

Από εκεί και πέρα, στην Αγγλία και τη Λιγκ 2, ο Ρούελ Σωτηρίου χρίστηκε σκόρερ με τη φανέλα της Λέιτον Όριεντ. Για την ακρίβεια, ο 21χρονος Αγγλοκύπριος άσος πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του στο 30ό λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Σκάνθορπ. Αυτό ήταν το 9ο τέρμα του στη σεζόν.

Δείτε το γκολ στο 0:57.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του στο 30ό λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Σκάνθορπ. Αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Σκάνθορπ.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Ήταν εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στη Σκάνθορπ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Νιούπορτ Κάουντι.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Γουέλντστοουν.

Τζακ Ρόουλς (Γουόκινγκ): Πέρασε αλλαγή στο 82ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Τόρκι.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Έμεινε εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σάουθεντ Γιουνάιτεντ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Πέρασε αλλαγή στο 65ο λεπτό στην πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σαμπντόρια.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Η Κόμο αγωνίζεται σήμερα (19:00) στην έδρα της Πίζα.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ πέρασε αλλαγή στο 69ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Μπενφίκα, στο ντέρμπι της Λισαβόνας.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν, καθώς υπέστη ρήξη τετρακεφάλου.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Το επόμενο ματς για τη Σαρλερουά θα γίνει στις 23 Απριλίου κόντρα στη Μαλίν για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ του βελγικού πρωταθλήματος.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Αούστρια Λουστενάου.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 65ο λεπτό.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 1-1 κόντρα στο Βόλο.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Αλμωπού Αριδαίας. Μάλιστα, από τη δική του εκτέλεση κόρνερ προήλθε το πρώτο γκολ της ομάδας του. Αντικαταστάθηκε στο 73ο λεπτό.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 6-0 επί των Τρικάλων. Αντικαταστάθηκε στο 64ο λεπτό.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Επισκοπής. Ωστόσο, αποβλήθηκε στο 93’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για καθυστερήσεις.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Πέρασε αλλαγή στο 63ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από το Λεβαδειακό.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Μπήκε στο ματς στο 63ο λεπτό στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στο Λεβαδειακό.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Μπήκε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στη σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί του Παναθηναϊκού Β’.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Στο τελευταίο ματς της Κηφισιάς που έγινε την περασμένη Τετάρτη (13/4), ο Κύπριος αμυντικός ήταν βασικός, ωστόσο η ομάδα του έχασε με 1-0 εντός έδρας από την Επισκοπή.

Σωκράτης Μυλόπουλος (Τρίκαλα): Έπαιξε βασικός στην εντός έδρας βαριά ήττα με 6-0 από τον ΠΑΟΚ Β’.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Το επόμενο παιχνίδι της Σεντ Μίρεν θα γίνει στις 23 Απριλίου, κόντρα στη Χιμπέρνιαν.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Δεν αγωνίστηκε στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Τάμπορσκο.

Χριστόφορος Τσολάκης (Τάμπορσκο): Δεν κατέγραψε λεπτά συμμετοχής στο εντός έδρας 1-1 απέναντι στη Βισότσινα.

Σουηδία

Ανδρέας Κατσαντώνης (Ντάλκουρντ): Η Ντάλκουρντ αγωνίζεται σήμερα (18:00) κόντρα στη Χάλμσταντ.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Η Λάχτι αγωνίζεται σήμερα (18:00) στην έδρα της Ελσίνκι.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Πέρασε αλλαγή στο 70ό λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Σλάβια Σόφιας, με τη Λουντογκόρετς να κατακτά και μαθηματικά το 11ο συνεχόμενο πρωτάθλημά της.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Λος Άντζελες. Αντικαταστάθηκε στο 77ο λεπτό.

Αυστραλία

Τζόρτζ Τιμοθέου (Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Σίδνεϊ την περασμένη Τρίτη (12/4)

Κρίστιαν Θεοχάρους (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 6-0 επί της Περθ Γκλόρι.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Σεούλ Ε-Λαντ.

Πηγή φωτογραφίας: ludogorets.com